Ajaccio 3. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Thibault Camus)

Na podporu požiadaviek, ktoré korzickí nacionalisti vzniesli voči vláde v Paríži, sa v sobotu v metropole ostrova Korzika – v meste Ajaccio – konala demonštrácia za účasti tisícov ľudí. Podľa údajov polície prítomných bolo okolo 5000 osôb. Organizátori hovoria o 22.000-25.000 demonštrantoch. Informovala o tom spravodajská televízia BFMTV.
Na snímke protestujúci

Zhromaždenie sa konalo tri dni pred tým, ako na ostrov zavíta prezident Emmanuel Macron. Jeho účastníci mali v rukách transparenty a plagáty s heslami: “Demokracia a úcta ku korzickému národu”, či nápismi “Demokracia” a “Amnestia”. Iní niesli korzické vlajky.
“Sme radi, že korzický ľud reagoval na naše výzvy,” uviedol predseda korzického zákonodarného zhromaždenia Jean-Guy Talamini. Podľa lídra bloku Za Korziku (Pe a Corsica) Gillesa Simeoniho demonštrácia je “silným posolstvom, ktoré Korzičania (Parížu) vyslali”.
Zhromaždenie trvalo asi jeden a pol hodiny a zaobišlo sa bez incidentov. V programe neboli žiadne vyhlásenia politikov či aktivistov. Míting sa skončil spevom korzickej hymny Dio vi salvi Regina.
Talamoni predtým informoval, že korzickí nacionalisti chcú s Parížom rokovať o autonómii ostrova. Pred voľbami do ostrovného parlamentu, ktoré sa konali 10. decembra 2017, nacionalisti zmiernili svoju pozíciu a v súčasnosti sa už nezasadzujú za odštiepenie Korziky od Francúzska, ale chcú pre ostrov získať širšiu autonómiu.
Žiadajú tiež vládu v Paríži o celý rad zmien v ústave. Medzi nimi je požiadavka vyhlásiť korzičtinu – spolu s francúzštinou – za oficiálny jazyk na ostrove a zaviesť tam aj štatút miestneho obyvateľa (rezidenta), aby sa zabránilo špekuláciám s nehnuteľnosťami.
Macron sa počas budúcotýždňovej návštevy na Korzike má okrem stretnutí s miestnymi politikmi zúčastniť aj na spomienkovom akte pri príležitosti 20. výročia vraždy prefekta Clauda Erignaca, ktorá sa odohrala v roku 1998 a vyvolala na ostrove vlnu protestov proti násiliu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.