Kyjev 15. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)

Za účasti asi 10.000 ľudí sa v sobotu v Kyjeve uskutočnil Pochod slávy, ktorý organizovali prívrženci nacionalistických strán a organizácií pri príležitosti 75. výročia založenia Ukrajinskej povstaleckej armády (UPA).
Ilustračné foto

Televízia 112 Ukrajina s odvolaním sa na políciu informovala, že podujatie sa zaobišlo bez incidentov. V uliciach ukrajinskej metropoly však zostali posilnené policajné hliadky až do skončenia všetkých sprievodných podujatí, akými boli napr. koncerty.
Akcia sa začala zhromaždením pri Pamätníku Tarasa Ševčenka a pokračovala pochodom centrom mesta až na Námestie nezávislosti, kde si jej účastníci uctili pamiatku obetí protivládnych demonštrácií z rokov 2013-14, uviedla agentúra Ukrinform.
Nacionalisti niesli v rukách fakle, ktoré sú už tradičnou rekvizitou podobných pochodov, ako aj zástavy so symbolikou krajne pravicových organizácií. Počas pochodu ulicami mesta vykrikovali heslá, zapaľovali petardy a inú zábavnú pyrotechniku.
Oslavovanie UPA a jej vodcov vyvoláva kritiku zo strany mnohých veteránov druhej svetovej vojny a politikov – z Ukrajiny i zahraničia -, ktorí tzv. banderovcov obviňujú zo spolupráce s nacistami.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko v roku 2015 udelil príslušníkom UPA štatút bojovníkov za nezávislosť. Rola a činnosť Organizácie ukrajinských nacionalistov (OUN) a UPA na čele so Stepanom Banderom je pritom vnímaná sporne nielen na Ukrajine a v Rusku, ale aj v iných krajinách, keďže dôsledky ich konania pocítila celá Európa. Rusko toto Porošenkovo rozhodnutie odsúdilo.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.