Varšava 30. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano veselský)

Na štyri sa zvýšil počet obetí závalu v medenej bani Rudna pri Polkowiciach v Dolnom Sliezsku na juhozápade Poľska. O život prišli baníci vo veku 23, 24, 33 a 47 rokov. Dvaja najmladší z nich pracovali v bani iba krátky čas.

Už mnoho hodín pokračuje v lokalite záchranná akcia s cieľom dostať do bezpečia štyroch baníkov, ktorých síce lokalizovali, ku ktorým sa však zatiaľ nepodarilo preniknúť.

Na snímke poľská premiérka Beata SzydlováNa snímke poľská premiérka Beata Szydlová

Prokuratúra v Lubine medzičasom začala vyšetrovanie okolností, ktoré viedli ku katastrofe. Informovali o tom spravodajská televízia TVN24 a tlačová agentúra DPA.

Zával, ku ktorému došlo v utorok večer, bol na základe doteraz známych informácií dôsledkom zemetrasenia s magnitúdou, ktorá podľa aktualizovaných údajov dosiahla 3,4. Zemetrasenie nastalo krátko po 21.00 h a jeho epicentrum bolo podľa poľských médií v hĺbke iba 1100 metrov pod povrchom zeme.

V čase závalu pracovalo pod zemou 30 baníkov, pričom väčšine sa podarilo dostať do bezpečia. Asi 20 z nich utrpelo ľahké alebo stredne ťažké zranenia. Dejisko banskej tragédie navštívila poľská premiérka Beata Szydlová, ktorá sa v sprievode šéfov príslušných ministerských rezortov stretla so zamestnancami bane.

Baňa Rudna sa nachádza neďaleko obce Polkowice v blízkosti hraníc s Nemeckom a Českom. Jej majiteľom je štátna spoločnosť KGHM, ktorá je v Európe druhým najväčším producentom medi.

Nádej, že sa podarí zachrániť troch ostávajúcich baníkov, ktorí sú stále nezvestní, aj keď sa ich podarilo lokalizovať, vyjadrila dnes v Polkowiciach poľská premiérka Beata Szydlová. Podľa jej slov je štát pripravený poskytnúť akúkoľvek pomoc, ak to bude potrebné.

Zo Švédska kondoloval rodinám najmenej piatich zosnulých baníkov poľský prezident Andrzej Duda, ktorý tam novinárom-krajanom povedal, že on osobne i vláda urobia maximum pre starostlivosť o najbližších zosnulých baníkov. Telo piateho zosnulého baníka našli dnes v skorých večerných hodinách záchranári, ktorí už mnoho hodín pokračujú v akcii na záchranu života ostávajúcich.