Idlib 28. apríla 2018 (HSP/Iarex/Foto:Screenshot:YouTube)
 
Portál Iarex publikoval informácie o rastúcich stratách v radoch teroristov, ktorí sa momentálne nachádzajú v provincii Idlib.

Snímka z videa

Len v posledných dňoch zahynulo minimálne 10 poľných veliteľov a takmer 50 členov ich ochranky a štábov. Atentátnikov sa nepodarilo chytiť.
Vysoké straty vykazuje an Nusra, ktorá patrila k Američanom obľúbeným skupinám. Príslušníkov an Nusry lovia všetky bandy v Idlibe, takže členovia an Nusry už ani radšej neopúšťajú hranice svojho územia v Idlibe. Pomerne vysoké straty má Front oslobodenia Sýrie, takisto v minulosti Američanmi podporovaná skupina.
Členovia Dzeish al Ahrar sa v meste Serachib dostali pod paľbu neznámych ozbrojencov. Pickup na ktorom sa členovia bandy viezli bol zničený, jeden z členov bandy zahynul, traja utrpeli zranenia.
V meste Maarat al Numan sa uskutočnil atentát na poľného veliteľa Dzabhat Tahrir Suria. Abu al Bard Kafrbatika rozstrieľali na rešeto aj s členmi jeho ochranky z guľometov a pechotných zbraní.
V meste Binnish zastrelili  ďalšieho poľného veliteľa  Abu Salima Banisha z bandy  Dzeish al Ahrar. Zlikvidovali aj  členov jeho osobnej stráže. Atentát bol vykonaný rýchlo a čisto, ochranka sa nezmohla takmer na žiadnu reakciu.
V meste Maarat Misrin rozstrieľali skupinu Shaab al Zabadani, traja členovia bandy zahynuli. Straty vykazujú aj Uzbeci, ktorí bojovali proti Asadovi. Muhammand Nur al Din a Mohammed al Seich zahynuli v dedine Zardana, spoločne s troma ďalšími teroristami uzbeckej národnosti.
V Zardane sa iskrilo dlhšie, neznámi ozbrojenci zastrelili dvoch poľných veliteľov Dzabhat Tahrir Surija Anvara Abu Mohammeda a Ahmada al Abrasha. Neznámi ozbrojenci si po nich prišli priamo do ich domovov a oboch veliteľov vytiahli z postelí a zastrelili v kruhu ich najzbližšej rodiny.
Takisto protiasadovský žurnalista Mustafa Hadzh Ali už nebude spomínať v dobrom na dedinu Al Naibar. Takmer zhorel pri požiare, ktorý vypukol v dome, ktorý obýval. Podľa posledných informácii možno príde o nohu.
Strieľalo sa aj v provincii Aleppo, kde zahynulo niekoľko členov Failak al Sham v meste Han Seihun. V Aleppe niekto zastrelil troch teroristov zo Slobodnej sýrskej armády (FSA), ktorú takisto protežovali Američania. V meste Dzisr as Shugur rozstrieľali trojicu vyšších dôstojníkov Islamskej strany Turkestanu, v radoch ktorej bojuje aj množstvo čínskych Ujgurov a štátnych príslušníkov stredoázijských republík.
Násilie sa nevyhlo ani duchovnému vodcovi an Nusry, šejkovi Abdullovi Muhammadovi al Muhasinimu. Jeho auto vybuchlo v meste Serachib, nasledoval útok skupiny atentátnikov. Zahynuli členovia šejkovej osobnej stráže, šejk sa však o svoju ochranu postaral dobre. Jeho obrnený automobil vydržal výbuch a takisto odolal streľbe z pechotných zbraní a granátom. Šejk utrpel zranenia pri nárazoch tlakovej vlny na auto, atentát prežil.
V Idlibe a Aleppe sa nenachádzajú ani Rusi a ani Sýrčania, takže Rusi za atentátmi veľmi pravdepodobne nestoja. Takisto za nimi nestoja priamo  Američania, ktorí s určitosťou do Idlibu nevyšlú žiadne svoje komando. To však neznamená, že nemohli Američania použiť členov iných bánd a financovať atentáty na poľných veliteľov, ktorí vedia priveľa o americkej spolupráci s uvedenými bandami, takže je možné že stopy zametajú aj Američania.
Najpravdepodobnejšia je však možnosť, že členov bánd likvidujú príslušníci tureckých špeciálnych síl, ktorí sledujú vlastné politické ciele v severnej Sýrii.
Jedno je však isté, čím silnejšia vojna sa medzi členmi bánd v Idlibe rozhorí, tým menej práce budú mať neskôr sýrski vládni vojaci pri čistení Idlibu od teroristov.
 
Archívne zábery Dzeish al Ahrar

 
Príspevok Počet mŕtvych džihádistických poľných veliteľov sa rozrastá zobrazený najskôr Hlavné správy.