Rio de Janeiro 4. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Silvia Izquierdo)

Počet ľudí usmrtených políciou v brazílskom štáte Rio de Janeiro dosiahol rekord, informovala v piatok agentúra AP s odvolaním sa na oficiálne údaje

Ilustračné foto

Z nich vyplýva, že policajné sily počas prvých troch mesiacov tohto roka zabili pri incidentoch v štáte Rio de Janeiro 434 ľudí – približne päť každý deň. Ide o najvyšší počet od roku 1998, keď sa začali viesť takéto záznamy.

Počas prvých troch mesiacov minulého roka zahynulo pri policajných operáciách 368 ľudí.

Nový guvernér Ria de Janeiro Wilson Witzel po januárovom nástupe do funkcie vyhlásil, že policajti majú oprávnenie strieľať na zločincov ozbrojených puškami a usmrcovať ich.

Ešte 1. januára vo svojom inauguračnom prejave potvrdil predvolebný sľub, že zakročí proti kriminalite, ktorá je v Riu de Janeiro jedným z najvážnejších problémov. V rámci kampane sľuboval taktiež boj proti obchodovaniu s drogami a korupcii.

Obchodníkov s drogami označil Witzel za “narkoteroristov” a dodal, že s nimi aj “bude zaobchádzané ako s teroristami”. “Ozbrojení zločinci prevzali kontrolu a nadvládu nad časťami nášho územia, čo spôsobuje hanbu a narúšanie poriadku. Nedovolím, aby táto paralelná moc pokračovala,” uviedol nový guvernér pri nástupe do funkcie.

Witzel, známy ako spojenec nového, pravicovo-populistického brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara, tiež vyhlásil, že Brazília “potrebuje vlastné Guantánamo”, čo bolo narážkou na americkú základňu na Kube, využívanú ako väznica mimo územia Spojených štátov.

Už po svojom zvolení v októbri minulého roka Witzel navrhol, aby policajní ostreľovači zabíjali ozbrojených “zločincov” vrátane kohokoľvek, koho spozorujú so zbraňou, a to aj vtedy, ak nie je nikto ohrozovaný.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj