Berlín 13. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Markus Schreiber)

Nemecké úrady dnes oznámili, že počet Britov, ktorým udelili nemecké občianstvo, sa vlani zoštvornásobil – teda počas roka, keď Spojené kráľovstvo v referende odhlasovalo vystúpenie z Európskej únie. Títo Briti však stále tvoria iba malý zlomok novonaturalizovaných Nemcov.
Ilustračné foto

Nemecký Spolkový štatistický úrad dnes uviedol, že v roku 2016 sa stalo nemeckými občanmi 2865 Britov. To je 361-percentný nárast oproti roku 2015 a zároveň najvyšší ročný počet, aký u Britov dosiaľ zaznamenali.
Briti sú však stále pomerne malá skupina novonaturalizovaných nemeckých občanov, teda tých ľudí, ktorým udelili občianstvo. Celkovo dostalo v roku 2016 nemecké občianstvo 110.383 ľudí, čo je 2,9-percentný nárast.
Najväčšou skupinou sú Turci – nemeckými občanmi sa ich stalo 16.290. Ide pritom o 17,3-percentný pokles, ktorý úrady zaznamenali už aj v predchádzajúcich rokoch. Druhou najväčšou skupinou sú Poliaci, ktorých bolo 6632.
Cudzinci môžu požiadať o nemecké občianstvo po ôsmich rokoch pobytu v krajine. Štátni príslušníci iných členských krajín Európskej únie a Švajčiarska si môžu ponechať svoje existujúce pasy.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.