Washington 6. júla 2018 (HSP/idnes/Foto: TASR/AP- Ahn Young-joon)
 
Vojaci v minulosti spravidla zahynuli priamo v boji, ale v súčasnosti je to však naopak a k väčším stratám dochádza počas výcviku. Potvrdzuje to štatistika americkej armády na základe správy Maca Thornberryho, predsedu výboru pre ozbrojené zložky amerického Kongresu, podľa webu idnes.cz

Ilustračné foto

V posledných rokoch je štatisticky nebezpečnejší výcvik ako nasadenie v priamom boji. V rokoch 2015 až 2017 zahynulo počas výcviku až 185 príslušníkov armády, letectva a námorníctva USA, kým v skutočnom boji len 44. V samotnom minulom roku to bolo až 80 amerických vojakov počas výcviku, ale v boji len 21.
Z toho najviac počas výcviku sa udejú letecké havárie, ktorých len v tomto roku počas jari bolo 25 a za posledných päť rokov v nich zahynulo 133 osôb. Podľa tvrdenia expertov sa to stáva aj kvôli znižovaniu nákladov na armádu. Piloti absolvujú menej výcvikových hodín, je menej peňazí na náhradné diely či na výcvik mechanikov. Ako uvádza štatistika podľa Military Times, v rokoch 2013 až 2017 sa zredukoval počet odlietaných hodín o 170-tisíc, ale počet nehôd pribudol o 40%.
Treba mať však na pamäti, že z celkového počtu 1,3 milióna amerických príslušníkov armády, letectva a námorníctva je o mnohonásobne menej (200-tisíc) nasadených priamo v bojových misiách. A tiež to, že v prípade riadnej vojny, ako bola invázia do Iraku a Afganistanu, bola zabitá aj tisícka  amerických vojakov ročne, čo samozrejme prevyšovalo štatistiku výcviku. Ale napríklad v roku 1994 by prevyšoval výcvik, pretože v tom čase americká armáda nebola zapojená do žiadnej skutočnej vojenskej operácie v zahraničí.
V súčasnosti sú americkí vojaci rozložení po celom svete v takmer 140 krajinách sveta a známe ozbrojené konflikty sú v Sýrii, v Iraku a v Afganistane. V afrických krajinách sú nasadené špeciálne a výcvikové americké jednotky, ktoré sú skôr na okraji priamych konfliktov.
Ak by sa straty porovnali s britským vojskom, v rokoch 2000 až 2018 tam počas výcviku zahynulo 141 vojakov, takže počas amerického výcviku zahynie o 30% viac vojakov ako tých britských.
 
Príspevok Počas výcviku zahynie viac amerických vojakov ako priamo v boji zobrazený najskôr Hlavné správy.