Bratislava 1. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lenka Krošláková)
 
Na centrálnych oddeleniach Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) lekári pre horúčavy ošetrili od začiatku tohto týždňa približne 80 pacientov. Pacienti boli najmä dehydrovaní a prehriati, uviedla pre TASR hovorkyňa UNB Eva Kliská.

Ilustračné foto

“Stravu treba zvoliť ľahšiu, oblečenie vzdušné. Pri dlhšom pohybe vonku je vhodné mať pokrývku hlavy. Nie je vhodné zdržiavať sa na priamom slnku. Vetrať je dobré najmä ráno a večer a celý deň podľa možností tieniť,” povedala primárka centrálneho príjmu Nemocnice Ružinov UNB Renáta Vandriaková.
Odborníci pripomínajú, že klimatizácia by mala byť v miestnosti nastavená tak, aby teplotný rozdiel oproti vonkajšiemu prostrediu bol maximálne päť až sedem stupňov Celzia.
Podľa lekárov majú problémy v posledných dňoch aj pacienti, ktorí trpia na chronické ochorenia srdcovo-cievneho systému a dýchacieho ústrojenstva, napríklad pacienti trpiaci astmou.
 
Leto môže pokaziť hnačka i salmonelóza, ohrozené sú najmä deti a seniori
Aj keď kúpalisko, grilovačka a zmrzlina vedia leto spríjemniť, môžu pre ľudský organizmus predstavovať potenciálnu hrozbu. Počas horúčav netreba zabúdať na skladovanie potravín, ako aj na ich tepelnú úpravu. V prípade podcenenia ich uskladnenia hrozia žalúdočné problémy.
“Hnačku najčastejšie spôsobujú vírusy. Ale môžu ju vyvolať aj baktérie ako napríklad salmonelóza či kampylobakterióza, ktorá sa hlavne v letných mesiacoch vyskytuje v hydinovom mäse,” povedal farmaceut Marek Macejko.
Hnačky predstavujú hrozbu najmä pre deti a starších ľudí. U tých môže dôjsť oveľa skôr v prípade zdravotných problémov k dehydratácii. Macejko preto odporúča, aby sa v prípade hnačiek začalo s dopĺňaním tekutín a minerálov.
Pripraviť rehydratačný roztok možno aj v domácom prostredí. “Osem lyžičiek cukru zmiešajte s jednou lyžičkou soli a pridajte k tomu šťavu z dvoch pomarančov alebo grapefruitov. Roztok je nutné doplniť prevarenou vodou do jedného litra. Rehydratačné roztoky sa podávajú vlažné, pri súčasnom vracaní ľadovo vychladené. Pijeme ich v malých dávkach po lyžičkách každých päť až desať minút, neskôr môžeme interval predĺžiť. V prípade ľahkého stupňa dehydratácie u dospelých je vhodné podávať 50 – 100 mililitrov tohto roztoku na jeden kilogram váhy počas štyroch hodín, u detí 30 – 50 mililitrov roztoku na jeden kilogram váhy počas štyroch hodín,” uviedol farmaceut.
Liečbu tráviacich problémov možno podľa jeho slov podporiť aj voľnopredajnými prípravkami, ako sú napríklad aktívne uhlie, črevné dezinficienciá vhodné pre cestovateľov, prípadne lieky na spomaľovanie pohybu čriev tzv. antimotiliká.
Vhodným doplnkom stravy sú podľa odborníka aj probiotiká pre obnovenie normálnej črevnej mikroflóry. Na hydratáciu organizmu neodporúča džúsy, ktoré pre vysoký obsah cukru môžu stav postihnutého ešte zhoršiť. Pri žalúdočných problémoch je nutné dodržiavať aj diétne stravovanie, vhodné sú napríklad varené zemiaky, ryža, suché pečivo či chudé mäso.
 
Príspevok Počas týždňa ošetrili pre horúčavy v UNB asi 80 ľudí zobrazený najskôr Hlavné správy.