Paríž 28. februára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Thibault Camus)

Paríž a jeho okolie dnes zažíva ďalší deň študentských protestov proti policajnému násiliu, informovala francúzska spravodajská stanica BFMTV

Podľa policajných zdrojov bola dnes ľahko zranená riaditeľka lýcea Jula Ferryho v parížskom deviatom obvode, ktorú zasiahol predmet hodený pravdepodobne jedným zo študentov. Ministerka školstva Najat Vallaudová-Belkacemová tento incident ostro odsúdila a žiada od príslušného školského úradu jeho prešetrenie.

Na snímke študenti držia transparent s nápisom “Žiadna spravodlivosť, žiadny mier” počas proetstu proti policajnému násiliu v utorok 28. februára 2017

Ako s odvolaním sa na školskú správu informovala agentúra AP, do dnešných protestov sa zapojilo osem zo 130 stredných škôl vo francúzskej metropole a jej bezprostrednom okolí.

Študenti úplne alebo čiastočne zatarasili vchody do svojich škôl a protestujú proti policajnému násiliu, ktorého obeťou sa naposledy stal černošský mladík menom Théo. V tejto kauze sú pre podozrenie zo znásilnenia obvinení štyria policajti, ktorí však odmietajú, že by mladíkovi zámerne spôsobili vážne zranenia teleskopickým obuškom, ako tvrdí poškodený i svedkovia.

“Emócie, ktoré u mládeže vyvolal Théov prípad, v žiadnom prípade nemôžu poslúžiť ako ospravedlnenie pre násilnosti, neporiadok a neprijateľné blokády niektorých z lýceí,” upozornila ministerka školstva vo svojom dnešnom vyhlásení. Upozornila, že štát bude postupovať tvrdo, ako to ukázal už aj v pondelok.

Ministerka mala na mysli zadržanie 16 neplnoletých osôb, ktoré sú zapletené do pondelkových incidentov vo viacerých lýceách v departmáne Hauts-de-Seine. Ako spresnila BFMTV, celkovo bolo v pondelok v Paríži a priľahlej trojici departmánov Hauts-de-Seine, Val-de-Marne a Seine-Saint-Denis zadržaných 31 osôb.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.