Varšava 10. septembra 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:Screenshot Youtube)

Ozbrojení a maskovaní príslušníci poľskej pohraničnej stráže zadržali niekoľko aktivistov environmentálnej organizácie Greenpeace a zabavili aj ich loď Rainbow Warrior. Pohraničníci vnikli na palubu lode organizácie, ktorá sa snažila blokovať dodávku uhlia do prístavu v Gdansku. Greenpeace v utorok uviedla, že “protestovala proti klimatickému stavu núdze” s cieľom prinútiť Poľsko postupne upustiť od jeho závislosti od uhlia

Na snímke aktivisti Greenpeace

Aktivisti na palube lode Rainbow Warrior a v menších člnoch sa niekoľko hodín pokúšali blokovať loď so zásielkou uhlia z Mozambiku a napísali na ňu “Stop uhliu”, “Poľsko bez uhlia 2030” a “Žiadna budúcnosť v uhlí”. Poľské pohraničné úrady informovali, že v pondelok v noci predviedli na výsluch 18 aktivistov.

Kapitán lode spolu s jedným aktivistom zostávajú vo väzbe, informoval člen Greenpeace Marek Jozefiak. Úrady naďalej zadržiavajú aj samotnú loď organizácie. Jozefiak pre agentúru The Associated Press povedal, že pohraničná stráž bola ozbrojená a rozbila okno, aby sa dostala na palubu lode. Vyjadril tiež “prekvapenie” nad mierou jej zásahu proti, ako hovorí, “pokojnej akcii na obranu životného prostredia”.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj