Berlín 23. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Michael Sohn)

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier vo štvrtok pri príležitosti osláv 70. výročia vzniku novej demokratickej ústavy, ktorá nadobudla účinnosť 23. mája 1949, ako i založenia Nemeckej spolkovej republiky (NSR), vyzval na zvecnenie verejnej politickej diskusie. Informovala o tom agentúra DPA

Na snímke Frank-Walter Steinmeier

“Pri všetkej slobode a dokonca i v horlivej polemike musí zostať zachované niečo, čo možno zhrnúť do dvoch slov – slušnosť a rozum,” povedal Steinmeier v Berlíne.

Do svojho prezidentského sídla – na zámok Bellevue – pozval 200 občanov z celého Nemecka. Pri 22 stoloch mohli diskutovať pri káve s prezidentom, ako i s ďalšími vrcholnými predstaviteľmi – kancelárkou Angelou Merkelovou, predsedom Spolkového snemu Wolfgangom Schäublem, predsedom Ústavného súdu Andreasom Vosskuhlem či predsedom Spolkovej rady Danielom Güntherom.

“Dnes sme sa tu zišli aj preto, lebo nechceme, aby nenávisť a nevraživosť presakovali ako jed do diskusií,” privítal ľudí Steinmeier.

“Nechceme, aby sa prestalo rozlišovať medzi faktmi a klamstvami,” a aby “bola hlasitosť diskusií (na internete ako i v uliciach a na námestiach) zamieňaná s ich naliehavosťou,” uviedol ďalej vo svojom prejave.

V rámci osláv 70. výročia NSR vypustili pred Brandenburskou bránou niekoľko stoviek modrých balónov, na ktorých viseli štítky s nápisom “Nech žije sloboda”. Turisti i obyvatelia hlavného mesta Nemecka sa mohli odfotiť pri veľkom kartónovom modeli ústavy s nápisom “Ľudská dôstojnosť je nedotknuteľná”, ktorý je prvým článkom základného zákona krajiny.

Štyri roky po skončení druhej svetovej vojny bola Parlamentná rada poverená tromi západnými mocnosťami vypracovať novú demokratickú ústavu pre západné časti štátu. Po páde Berlínskeho múru v roku 1989 a následnom zjednotení NSR a Nemeckej demokratickej republiky (NDR) v roku 1990 začala ústava z roku 1949 platiť pre celú krajinu.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj