Chartúm 7. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:TAR/AP-Abd Raouf)
 
Počas protivládnych demonštrácií v Sudáne prišlo za posledných 24 hodín o život ďalších najmenej päť ľudí. Informovali o tom organizátori zhromaždení, ktorých cieľom je donútiť  sudánskeho prezidenta Umara Bašíra, aby podal demisiu

Na snímke sudánsky prezident Umar Bašír

Hovorkyňa jedného zo sudánskych odborov spresnila, že v Chartúme zahynulo štyria ľudia. O život prišli v situácii, keď sa bezpečnostné zložky snažili zabrániť davu demonštrantov, aby sa priblížili k sídlu generálneho štábu sudánskych ozbrojených síl.
Ďalšieho mŕtveho demonštranta hlásia z mesta Umdurmán ležiaceho neďaleko Chartúmu.
Medzinárodné ľudskoprávne organizácie uvádzajú, že od vypuknutia protivládnych protestov v Sudáne prišlo o život už najmenej 60 ľudí.
Masové nepokoje v Sudáne vyvolala nespokojnosť obyvateľov s výrazným zvýšením cien pohonných hmôt, chleba a múky, ako aj s akútnym nedostatkom základných potravín. Nepokoje v krajine pretrvávajú od decembra roku 2018.
Prezident Bašír síce 23. februára odvolal ústrednú vládu i guvernérov všetkých provincií a vyhlásil v krajine výnimočný stav v trvaní jedného roku, aby za tento čas prijal mimoriadne opatrenia na prekonanie vážnej hospodárskej krízy. Parlament neskôr skrátil platnosť výnimočného stavu na šesť mesiacov.
Odbory odmietajú prezidentov návrh na začatie dialógu s opozíciou. Odbory trvajú na tom, že “režim by mal byť zosadený a jeho represívne inštitúcie zrušené”. Požadujú tiež odovzdanie moci dočasnej civilnej vláde.
Bašír (75), ktorý sa k moci dostal v roku 1989 pri prevrate podporovanom islamistami, už takmer tri desaťročia vládne v Sudáne železnou rukou.
 
Príspevok Počas demonštrácií proti sudánskemu prezidentovi Bašírovi prišlo o život najmenej päť ľudí zobrazený najskôr Hlavné správy.