Bratislava 23. júla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Slovenskí volejbaloví reprezentanti v pondelok odštartovali prvú fázu prípravy na majstrovstvá Európy (12. – 29. septembra), ktoré sa uskutočnia vo Francúzsku, Belgicku, Holandsku a Slovinsku. Zverenci Andreja Kravárika odohrajú zápasy základnej B-skupiny v belgických mestách Antverpy a Brusel, ale dovtedy ich čakajú viaceré sústredenia zamerané na vylepšenie kondičnej aj hernej stránky

Na snímke tréner slovenských volejbalistov Andrej Kravárik

Úvodný blok prípravy absolvujú Slováci v Poprade, kde pobudnú do 2. augusta. Hlavnému trénerovi sa na pondelňajšom zraze hlásilo 17 hráčov, osemnásty člen kádra Filip Mačucha sa k mužstvu pridá v stredu. “Chalani prišli v poriadku, okrem Mačuhu sme kompletní. Uvidíme, ako sa chlapci dajú dokopy po zraneniach. Zvedavý som najmä na Petra Mlynarčíka, ktorý sa podrobil operácii ramena. Od kondičného trénera Mira Vaváka dostali hráči plán individuálnej prípravy, takže nebudú začínať z nuly. V Poprade sa budeme v úvode venovať najmä fyzickej príprave, prvé tri dni sa zameriame na silu a kondíciu, postupne budeme pridávať aj hru,” ozrejmil Kravárik pre oficiálny web Slovenskej volejbalovej federácie (SVF).

Po odchode z Popradu sa budú slovenskí volejbalisti až do začiatku majstrovstiev Európy pripravovať v Púchove. Na Považí sa stretnú dovedna štyrikrát, prvý raz 5. augusta. Na prípravné zápasy však vycestujú za súpermi do zahraničia. Od 8. do 10. augusta odohrajú tri duely, z toho prvý modelovaný, v Jablonci proti Česku. V termíne od 23. do 25. augusta nastúpia vo Vila Flor proti domácim Portugalčanom a záverečné tri stretnutia ich čakajú od 5. do 7. septembra v Aténach proti Grécku. V utorok 10. septembra slovenskí tím odlieta do dejiska ME v Belgicku. “Súperi v príprave sú veľmi kvalitní, všetci sú účastníkmi majstrovstiev Európy. Česi na poslednom šampionáte podávali veľmi dobré výkony a kvalifikovali sa priamo na základe umiestnenia, Portugalčania sú ešte kvalitnejším tímom, hrajú v Lige národov a v posledných rokoch potvrdzujú svoj vysoký štandard a na záver nás čaká Grécko, ktoré by malo byť výkonnostne na úrovni našich prvých súperov na šampionáte Španielska a Rakúska, takže to bude veľmi dobrá generálka. Klamal by som, ak by som povedal, že zápas v Grécku nebudem vnímať emotívne, ale pre tím to bude súper ako každý iný a na to sa chceme koncentrovať,” dodal Kravárik.

Z aktuálnej 18-člennej nominácie vyberie realizačný tím na záverečný turnaj 14 hráčov. Slováci sa na šampionáte predstavia v B-skupine, kde si postupne zmerajú sily so Španielskom (13. 9. o 17.30 h), Rakúskom (14. 9. o 17.30 h), Srbskom (15. 9. o 20.30 h), Belgickom (17. 9. o 20.30 h) a Nemeckom (18. 9. o 17.30 h). Úvodné dva duely odohrajú v bruselskom Palais 12, ďalšie tri súboje v antverpskej Lotto Arene. Na ME sa predstaví prvýkrát v histórii 24 tímov rozdelených do štyroch šesťčlenných skupín, z ktorých štyria najlepší postúpia do vyraďovacej fázy.

Slovenskí volejbalisti sa prebojovali na kontinentálny šampionát siedmykrát za sebou a desiaty raz v ére samostatnosti. V kvalifikačnej skupine obsadili prvé miesto v konkurencii Čiernej Hory, Moldavska a Islandu, keď v šiestich dueloch až päťkrát zvíťazili.

Nominácia mužov SR na záverečnú prípravu pred ME 2019:

Nahrávači: Juraj Zaťko, Filip Palgut, Peter Porubský

Smečiari: Matej Paták, Tomáš Kriško, Marcel Lux, Jakub Ihnát, Július Firkaľ, Michal Petráš

Blokári: Peter Ondrovič, Šimon Krajčovič, Filip Mačuha, Jakub Kováč

Univerzáli: Peter Michalovič, Peter Mlynarčík, Filip Gavenda

Liberá: Matej Kubš, Marián Vitko

Náhradníci: Samuel Goč, Martin Pavelka, Ján Jendrejčák, Patrik Lamanec, Pavol Kurej

Program záverečnej prípravy na ME:

22. júla – 2. augusta: sústredenie v Poprade

5. – 6. augusta: sústredenie v Púchove

12. – 21. augusta: sústredenie v Púchove

28. augusta – 3. septembra: sústredenie v Púchove

9.-10. septembra sústredenie v Púchove

10. septembra: odlet na ME do Belgicka

Prípravné zápasy:

8. – 10. augusta: Česko – Slovensko (1 modelovaný zápas, 2 prípravné v Jablonci)

23. – 25. augusta: Portugalsko – Slovensko (3 zápasy vo Vila Flor)

5. – 7. septembra: Grécko – Slovensko (3 zápasy v Aténach)

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj