Belehrad 7. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/Italian Firefighters/ANSA via AP)
 
Búrky sprevádzané silnými vetrami a dažďom zasiahli Balkán, v ktorom minulý týždeň zaznamenali rekordne vysoké teploty. Dnes klesli v niektorých oblastiach až o 15 stupňov, čo na jednej strane prinieslo obyvateľom a turistom úľavu po minulotýždňových “štyridsiatkach”, na druhej strane zmena počasia mnohým ľuďom poriadne strpčila život.

Ilustračné foto

Slovinská tlačová agentúra STA informovala, že búrky spôsobili v noci nadnes po celej krajine “spúšť”. Tisíce domácností ostali bez elektriny, keď krupobitie a silný vietor spôsobili škody na úrode a desiatkach domov. Mnohé domy zaplavilo, krúpy poškodili autá a počas búrky popadalo množstvo stromov.
V Srbsku zasiahli prudké lejaky hornatý región na západe krajiny a potom sa rozšírili na celé územie.
Medzitým úrady v susednom Rumunsku informovali, že dvaja tínedžeri vo veku 15 a 16 rokov sa utopili cez víkend v rieke Siret. Chceli sa v nej schladiť ešte počas vlny horúčav, ktorá v minulých dňoch vrcholila vyše 42-stupňovými teplotami a vyžiadala si najmenej dva ľudské životy.
Na chorvátskom polostrove Istrija víchrica v nedeľu neskoro večer vyvracala stromy a poškodila strechy budov. V niektorých častiach pozdĺž jadranského pobrežia v nedeľu a dnes ráno zaviedli dočasné dopravné obmedzenia.
V oblasti Makarskej riviéry sa aj napriek ochladeniu rozhorel dnes lesný požiar, ktorý zachvátil borovice a nízke kroviny a zastavil premávku na hlavnej ceste pozdĺž pobrežia.
Na zlikvidovanie požiaru vyslali aj hasiace lietadlo.  Meteorológovia však očakávajú, že vlna horúčav sa vráti na Balkán ešte tento týždeň.
Na inom konci Európy muselo cez víkend a dnes takmer 15.000 pasažierov zrušiť svoje cestovné plány, keďže silné vetry znemožnili 101 letov z Portugalska na Madeiru a späť. Vietor dosahoval na tomto ostrove rýchlosť až 80 kilometrov za hodinu. Madeira a jej letisko sú obzvlášť postihnuté nepriaznivým počasím v Atlantickom oceáne, dodáva agentúra AP.
 
 
Príspevok Po vlne horúčav vyčíňajú na Balkáne búrky a víchrice zobrazený najskôr Hlavné správy.