Bratislava 3. decembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Druhý týždeň 38. schôdze Národnej rady SR poslanci otvoria dnes o desiatej hodine, v rozprave sa budú venovať poslaneckým návrhom zákonov, hlasovať o nich budú až v utorok o jedenástej hodine. Rokovací deň potrvá do 20. hodiny

Ilustračné foto

Utorok sa snemovňa vráti k návrhu štátneho rozpočtu, o ktorom rokovala v piatok. Rozpočet je odložený na utorok pre neprítomnosť ministra financií Petra Kažimíra. Opoziční poslanci zo SaS a OĽaNO na jednej strane vítajú prvýkrát navrhnutý rozpočet s nulovým deficitom, na druhej strane kritizujú efektivitu a rozdelenie výdavkov v jednotlivých kapitolách. Minister financií Peter Kažimír návrh rozpočtu obhajuje s tým, že čísla v ňom uvedené sú reálne.
Ako prvý dnes poslanci prerokujú návrh, ktorého cieľom je posilniť pozíciu ministerstva životného prostredia (MŽP) pri povoľovaní či zamietnutí geologického prieskumu ložiska určitého nerastu. Návrh z dielne poslancov za stranu Most-Híd Petra Antala, Petra Kresáka a Tibora Bastrnáka rozširuje možnosti zamietnuť návrh na určenie prieskumného územia. Envirorezort bude môcť návrh zamietnuť, ak skúmané ložisko nebude možné v budúcnosti využívať alebo ak by bol návrh v rozpore s verejným záujmom. MŽP si po novom bude môcť vyžiadať všetky podklady týkajúce sa možného budúceho využitia ložiska. Navrhované zmeny sú podľa predkladateľov dôležité, keďže podľa ústavy sú jaskyne, nerastné bohatstvo, podzemné vody, prírodné liečivé zdroje a vodné toky vo vlastníctve štátu.
Národná rada SR v druhom čítaní prerokuje aj legislatívny návrh poslancov za stranu Smer-SD, aby štát deťom v poslednom ročníku materských škôl a žiakom základných škôl od budúceho roka preplácal obedy. Obedy by mal štát hradiť asi 517 000 deťom. Na tento účel dá vláda mestám a obciam 1,20 eura na každé dieťa za každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo na výchovno-vzdelávacej činnosti v materskej škole alebo na vyučovaní v základnej škole a odobralo stravu. Ak si zdravotný stav dieťaťa vyžaduje diétne stravovanie a mesto alebo obec takúto stravu nezabezpečí, rodič dieťaťa bude mať nárok na vyplatenie štátnej dotácie v hotovosti.
Poslanci za Most-Híd chcú predĺžiť prechodné ustanovenia zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení, aby základné školy mohli naďalej čerpať príspevok na skvalitnenie podmienok na výchovu a vzdelávanie žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia. Školy mohli čerpať takýto príspevok od 1. septembra 2016, ak mali v evidencii žiakov, ktorí boli zariadeniami výchovného poradenstva a prevencie diagnostikovaní ako žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia. Navrhovaná úprava, ktorú NR SR prerokuje v druhom čítaní, má priniesť predovšetkým potrebný priestor na jednoznačnejšiu, systematickejšiu a prehľadnejšiu úpravu financovania výchovy a vzdelávania detí zo sociálne znevýhodneného prostredia.
 
Príspevok Po víkende poslancov čaká najprv diskusia o geologickom zákone zobrazený najskôr Hlavné správy.