Berlín 04. apríl 2017 (HSP/DWN/Foto:TASR/AP-Michel Euler)

Na rozdiel od predchádzajúcich útokov neboli Brandenburská brána ani Eiffelova veža odeté v pondelok do farieb ruskej vlajky na počesť obetiam

Ilustračné foto

 

Po útoku v metre v Petrohrade „prekvapivo“ nebola Brandenburská brána osvetlená v ruských národných farbách. Hovorca senátu povedal pre Deutsche Presse Agentur, že Petrohrad nie je sesterské mesto Berlína.

Po útokoch, ako v Paríži, Bruseli, Londýne, Istanbule (partnerských mestách Berlína), Nice a Jeruzaleme bola berlínska pamiatka osvetlená v solidarite s obeťami v národných farbách krajín, hlási DPA. Aj po masakre islamistickým atentátnikom v gay klube v Orlande na Floride s asi 50 mŕtvych vlani v lete bola Brandenburská brána odetá do dúhových farieb gay komunity.

Dokonca ani Eiffelova veža nebola osvetlený v ruských farbách, ako ukázala webová kamera v pondelok večer. Pri oboch útokoch v Bruseli a Istanbule bola parížska pamiatka osvetlená vo farbách Belgicka a Turecka.

Kancelárka Angela Merkelová poslala kondolenčný telegram ruskému prezidentovi Putinovi po šokujúcom útoku v Petrohrade. “Všetko nasvedčuje tomu, že došlo k zbabelému útoku,” píše sa v liste, ktorý bol uverejnený v Berlíne v pondelok večer. “Ak sa to preukáže, pôjde o barbarský čin, ktorý čo najdôraznejšie odsudzujem. Musí byť stanovené, kto je za to zodpovedný a musí byť postavený pred súd.” Jej myšlienky sú s rodinami obetí a zranených, ktorým želá skoré uzdravenie.

Francúzsky prezident Francois Hollande vyjadril podľa Le Monde kondolencie a solidaritu s ruským ľudom.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.