Děčín 26. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:Stv Media Twitter)
 
Prvú obeť si vyžiadal štvrtkový únik jedovatej látky fenol, ku ktorému došlo ráno pri nehode v areáli firmy Chemotex – výrobcu priemyselnej chémie, kozmetiky a drogérie v Děčíne na severozápade Českej republiky. S odvolaním sa na zdravotnícke zdroje o tom informovali české elektronické médiá.

Na snímke policajné autá pred spoločnosťou Chemotex

“Z cisterny nákladného vozidla unikol na plochu fenol. Niekoľko ľudí sa nadýchalo,” uviedol už skôr hovorca hasičov Lukáš Marvan.
Obeťou je muž, ktorý bol jedným z dvoch vážne zranených spomedzi – podľa aktualizovaných údajov – celkove 16 osôb, ktoré sa nadýchali toxickej látky, respektíve ktoré fenol poleptal.
Muža oživovali na mieste úniku, popoludní však na následky zranení skonal na jednotke intenzívnej starostlivosti. Dve ženy zostávajú na tejto jednotke v Masarykovej nemocnici v Ústí nad Labem po tom, čo sa nadýchali výparov fenolu, avšak nemajú evidentné ťažkosti.
Fenol, ktorý firma využíva pri výrobe chemických špecialít, sa mimo areál nedostal, okolie tak nekontaminoval. Chemotex, v ktorom pracuje okolo 90 ľudí, dočasne pozastavil výrobný proces.
 
Príspevok Po úniku fenolu v Děčíne zomrel v nemocnici jeden z vážne zranených zobrazený najskôr Hlavné správy.