Washington 10. apríl 2017 (HSP/DWN/Foto:TASR/AP-Alex Brandon)

Čína plánuje ponúknuť Spojeným štátom lepší prístup na trh pre investície do čínskeho finančného sektora a umožniť dovoz amerického hovädzieho mäsa. To boli prvé výsledky summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, píše FT. Číňania chcú odvrátiť obchodnú vojnu, cituje FT čínskych a amerických úradníkov, ktorí boli zapojení do rokovaní medzi oboma vládami

Americký prezident Donald Trump (vľavo) a jeho čínsky partner Si Ťin-pching

Trump a Si si na svojom prvom zasadnutí na Floride dali záväzok priniesť prvé výsledky obchodných rokovaní do 100 dní. Prvé dve koncesie pre financie a hovädzie mäso sú pre Peking relatívne bezbolestné.

V súčasnej dobe zahraniční investori môžu držať majoritný podiel cenných papierov v spoločnostiach v Číne. Medzi najväčšie firmy v krajine v týchto odvetviach, ako je napr Citic Securities a China Life Insurance dosiahli enormnú veľkosť za posledných 15 rokov, kedy Čína vstúpila do WTO. Čínske finančné firmy sa stali skutočnými globálnymi hráčmi.

Pozitívne signály sú zosilnené čínskou túžbou investovať viac v Spojených štátoch. Čínske investície dosiahli v roku 2016 už 45 miliárd dolárov. Američania chcú od Číňanov, aby sa vzdali svojich ochranných taríf vo výške 25 percent na zahraničné automobily. Na rozdiel od toho Číňania chcú, aby USA odblokovali vývoz high-tech produktov do Číny.

V tejto súvislosti je zaujímavé pozorovanie magazínu Economist: čínska investičná banka AIIb nie je vytvorená len za účelom investícií do novej hodvábnej cesty, plánuje investovať po celom svete. To by mohlo byť zaujímavé pre Trumpa, ktorý chce posilniť americkú infraštruktúru.

Od prvého stretnutia sa Trump vyjadril pozitívne, avšak nie v eufórii. V skutočnosti by široká spolupráca zvýšila tlak na Veľkú Britániu a EÚ: Briti chcú dohodu o voľnom obchode s Čínou, pretože ich členstvo v EÚ bude veľmi obmedzené.

Konflikt medzi Londýnom a Washingtonom by mohol byť veľmi zaujímavý: USA sa pod Obamom márne snažili Britom zakázať účasť na AIIb.