Washington 28. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-J. David Ake)
 
Vlajky na federálnych budovách v celých Spojených štátoch nariadil prezident Donald Trump spustiť na pol žrde ako prejav úcty k obetiam útoku v Pittsburghu, kde v dôsledku streľby v synagóge 11 ľudí zahynulo a ďalších šesť utrpelo zranenia. Informovala o tom tlačová agentúra AP

Ilustračné foto

Príslušné vyhlásenie vydal Trump krátko po návrate do Washingtonu zo sobotňajšej cesty, v rámci ktorej vystúpil s prejavmi na území štátov Indiana a Illinois. Vlajky majú zostať spustené do stredy 31. októbra.
Muž ozbrojený strelnou zbraňou zaútočil v sobotu v pittsburskej Synagóge stromu života, kde sa práve konal pravidelný obrad. Motív konania útočníka, ktorého zadržala polícia, nie je zatiaľ jasný, ide však o používateľa internetovej stránky obľúbenej medzi pravicovými extrémistami.
Trump vyhlásil počas vystúpenia na predvolebnom zhromaždení v Illinois, že streľba v synagóge bola “tým najhorším antisemitským útokom” a “srdcia všetkých Američanov naplnil žiaľ”. Vyslovil sa tiež za využívanie trestu smrti pri takýchto zločinoch.
Ešte predtým odsúdil Trump sobotňajší útok ako “hanebný čin masovej vraždy” predstavujúci “čisté zlo”. V ďalších tvítoch o ňom písal aj ako o “útoku proti ľudskosti” a vyzýval Američanov na “zjednotenie v záujme porazenia nenávisti”.
Prezident po útoku avizoval, že navštívi Pittsburgh, zatiaľ však ohľadne tejto cesty neprezradil žiadne podrobnosti, informovala AP.
 
Príspevok Po streľbe v Pittsburghu nariadil Trump spustiť vlajky na pol žrde zobrazený najskôr Hlavné správy.