Berlín 11. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)

V dňoch 6. a 7. decembra sa v Essene konal snem – stranícke dni – nemeckej vládnej strany Kresťansko-demokratickej únie (CDU), ktorý vo funkcii predsedníčky opäť potvrdil kancelárku Angelu Merkelovú. Nad priebehom snemu a jeho závermi sa zamýšľa nemecký denník Süddeutsche Zeitung, vychádzajúci v Mníchove

Nemecká kancelárka Angela Merkelová Nemecká kancelárka Angela Merkelová

V prvý deň snemovania prosila Angela Merkelová svojich spolustraníkov: Musíte mi pomôcť! Ale radi, myslela si väčšina delegátov, avšak iba o jeden deň neskôr presadila proti vôli kancelárky požiadavku opätovného odmietnutia dvojitého štátneho občianstva. Ešte v prvý deň rokovania kancelárka výslovne chválila ministra vnútra Thomasa de Maiziéra, ale nasledujúceho dňa väčšina delegátov ignorovala jeho príhovor za prijatie dvojitého pasu.

CDU sa pomstí kancelárke za jej utečeneckú politiku. Je to plazivé odoberanie sympatií, ktoré môže ďalej oslabovať jej pozície. Preto 89,5 % hlasov nie je koniec, ale začiatok. Kancelárke bude podľa jej vlastnej metodiky predvedené: krok za krokom. V popredí už viac nestojí kultúra vítania utečencov, ale prax ich odsunu. Diskusia sa už nezameriava na utečencov, opäť sa všeobecne vymedzia cudzinci, opäť sa zdôrazní, čo je cudzina a čo národné. Povinnosť voľby štátneho občianstva, zákaz buriek a nemčina v základnom zákone – to sú symboly. CDU už ďalej nechce nasledovať výzvu Merkelovej k otvorenosti, ale sa chce vrátiť naspäť k uzavretosti.

Generálny sekretár kancelárky Peter Tauber na sneme strany spomenul, že stará povinnosť voľby štátneho občianstva nijako neviedla k lepšej integrácii utečencov. Ale historické pravdy sú pre väčšinu CDU druhoradé. Niekto chce migrantov učiť, najmä tých z Turecka. Niekto ich vezme na zodpovednosť pre nepríjemnú politiku autoritatívneho prezidenta v Ankare. A niekto ukazuje vlastnej kancelárke, ktorá pripravila zmluvu medzi EÚ a Tureckom na obmedzenie prúdu utečencov, ako je týmito Turkami vlastne preskakovaná.

Stranícky snem v Essene ukázal, že Merkelová nevedie CDU proti tomuto pohybu doprava, ale lavíruje. Ona má ako predsedníčka strany členov integrovať, je však ako kancelárka kúzla zbavená, a to ľuďmi ako Thomas Strobl a Jens Spahn, ktorých vlastné vnímanie ich významu ešte dlho má predstih pred skutočnosťou. Ináč tam, kde sa jednota predstiera, sa CDU štiepi. Čo Merkelová pokladá za pokrok dodatočným učením, jej strana vníma ako priznanie zlyhania.

CDU spravilo rovnakú chybu ako kedysi socialisti (SPD). Zaprelo svoju reformnú politiku a odvtedy neúspešne kritizuje za ňou stojacu Ľavicu. CDU sa teraz hanbí za Merkelovej utečeneckú politiku a dúfa, že tým zastaví Alternatívu pre Nemecko (AfD). Ak tak bude pokračovať, dosiahne opak, lebo každý krok proti AfD robí z neústupnej strany takú stranu, ktorá spravodlivo dostane čo jej patrí.

Ivan Lužák