Po silnom zemetrasení pri pobreží Aljašky vydali výstrahu pred cunami

Washington 23. januára 2018 AKTUALIZOVANÉ II (TASR/HSP/Foto:TASR-Vincent Nusunginya via the AP)

Výstrahu pred cunami vydali v utorok pre pobrežné oblasti Aljašky a kanadskej provincie Britská Kolumbia po silnom zemetrasení v Aljašskom zálive s magnitúdou 7,9. Pre západné pobrežie USA a Havajské ostrovy v Tichom oceáne úrady vydali varovania pred menšími vlnami cunami. Informovala o tom agentúra DPA.
Ilustračné foto

Zemetrasenie zaznamenali v hĺbke desať kilometrov približne 280 kilometrov juhovýchodne od aljašského ostrova Kodiak, uviedla americká geologická služba USGS, ktorá pôvodne oznámila magnitúdu 8,2, potom ju upravila na 7,9.
Úrady poslali obyvateľom na Aljaške na mobilné telefóny výstrahu s textom: “Núdzové varovanie. Nebezpečenstvo cunami na pobreží. Choďte na vyvýšené miesto alebo sa presuňte do vnútrozemia”. Úrady na ostrove Kodiak tiež varovali ľudí, aby sa evakuovali, ak žijú v nízko položených oblastiach.
Podľa agentúry AP zatiaľ nehlásili z Aljašky žiadne škody, aj keď doba, keď mali doraziť prvé vlny cunami, už uplynula. Kerry Seifert, odborník na núdzový manažment, však uviedol, že je príliš skoro odhadovať škody, keďže členovia väčšiny komunít sa presunuli do vyšších oblastí.
Obyvatelia hlásili na sociálnych sieťach, že zemetrasenie bolo cítiť aj v stovky kilometrov vzdialenom aljašskom meste Anchorage. Nathaniel Moore, ktorý bol na lodi v meste Kodiak, povedal, že “otrasy trvali dobrú minútu”. “Celé mesto sa evakuuje,” uviedol pre televíziu CNN v utorok skoro ráno.
Otrasy na Aljaške zaznamenali krátko po polnoci miestneho času – teda o 10.30 h SEČ. Podľa agentúry DPA malo odvtedy trvať niekoľko hodín, kým potenciálne ničivé vlny dorazia k pacifickému pobrežiu Kanady a USA.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)