Po rokoch cestovania sa usadil na Slovensku. Rómov učí, ako pestovať zeleninu

Veľa sa hovorí o integrácii Rómov, o projektoch, kde prúdia tisícky eur, no či sú výsledky úspešné, sa nedá vždy povedať. Projekt Slováka Štefana Straku je však výnimočný.

PREŠOV 29. júla - Mohol byť psychológom alebo mohol cestovať po svete, no on sa rozhodol vrátiť na Slovensko, do mestečka na východe Slovenska Hanušovce nad Topľou, kde žije značný počet Rómov. Namiesto frflania sa Štefan Straka rozhodol pre nich vytvoriť projekt, ktorý pomáha im, ale aj životnému prostrediu.

Najjednoduchší spôsob

Reč je o komunitnej záhrade Svatobor, ktorá má pre Rómov obrovský význam. Farma ich totiž naučila práci i pestovaniu plodín. Zároveň pomáha k integrácii Rómov do spoločnosti, deti získavajú viac znalostí, nemajú čas na priúčanie sa zlým návykom poniektorých osadníkov.

V rómskych komunitách, v osadách, o ktoré sa v skutočnosti zaujíma len málokto, prekvitajú bieda, zničené prostredie i vandalizmus. Problémom je aj to, že Rómov z osád nechce skoro nikto zamestnať, deti sa bezcieľne potulujú, kopírujú správanie starších kamarátov či rodinných príslušníkov, osadníci nemajú mnoho základných vlastností a ani väčšie ciele.

Pritom existuje jednoduchý spôsob, pomocou ktorého možno zlepšovať ich zručnosti aj kvalitu života. Je ním spomínané farmárčenie v komunitnej eko záhrade, tvrdí web združenia Svatobor.

Čas totiž môžu Rómovia tráviť zmysluplne a prispievajú k ochrane i kultivácii životného prostredia. Vďaka tomu si uvedomia, že ničenie prostredia okolo seba a jeho zamorovanie odpadkami je nesprávne. Okrem toho si aj osvoja konzumovanie zdravej stravy, ktorú dopestujú.

Chvália ho aj vo svete

Vďaka komunitnej záhrade sa vytvárajú aj pracovné miesta v rámci kompostovania či záhradníckej činnosti, znižuje sa napätie medzi Rómami a ostatným obyvateľstvom a Rómovia môžu získať aj palivo pre svoje domácnosti legálnou cestou. Projekt má teda i edukatívny charakter.

„Úsilie združenia predstavuje vyjadrenie túžby, aby sa krok za krokom cez hospodársku, farmársku činnosť s Rómami podnecovali priaznivé dopady ako v oblasti zamestnanosti, tak i pri ochrane a kultivácii životného prostredia,“ konštatuje združenie.

Aby sa rozvíjal spomínaný medzietnický dialóg, je potrebná spolupráca, ktorá prebieha práve v ekozáhrade, kde fungujú rôzne pracovné skupiny.

Ako sa uvádza na stránke združenia Svatobor, od začiatku bolo cieľom projektu naplniť víziu potravinovej a energetickej sebestačnosti rómskych komunít, a to pomocou realizácie trvalo udržateľných praktík organického poľnohospodárstva. A to, že projekt funguje, dokazuje aj fakt, že farmu dávnejšie ocenilo UNESCO ako najlepší rozvojový projekt v Európe, no chváli ho aj OSN.

zdroj: dobrenoviny.sk

Komentujte :)