Bratislava 20. novembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván)
 
Nová slovenská blahoslavená Anna Kolesárová má v liturgickom kalendári svoje miesto dnes, teda 20. novembra. Tento dátum stanovila Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí

Na snímke portrét Anny Kolesárovej

O 18:00 bude sláviť v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach slávnostnú svätú omšu košický arcibiskup metropolita Bernard Bober. V liturgickom sprievode ponesie aj relikviár bl. Anny Kolesárovej. Vystaví ho na oltár, kde bude počas slávenia. Po svätej omši si budú môcť prítomní uctiť relikvie aj dotykom bielej ruže, ktoré budú k dispozícii a ktoré sú symbolom krásy, nevinnosti a čistého života.
Anna Kolesárová bola blahorečená 1. septembra 2018 v Košiciach. V mene pápeža Františka celebroval svätú omšu spojenú s blahorečením legát kardinál Giovanni Angelo Becciu, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých.
Anna Kolesárová sa narodila 14. júla 1928 vo Vysokej nad Uhom. Keď v trinástich rokoch stratila mamu, musela prevziať starostlivosť o domácnosť. Koncom druhej svetovej vojny sa ľudia vo Vysokej nad Uhom počas prechodu frontu skrývali v pivniciach. Tam ju našiel ruský vojak, ktorý začal na Anku naliehať, aby sa mu oddala. Ona však odmietla a následne ju vojak zastrelil. Pre neutíchajúce boje v dedine bola pochovaná potajomky na druhý deň neskoro večer a bez kňaza. Pohrebné obrady vykonal tamojší farár Anton Lukáč až 29. novembra 1944. Hneď po pohrebe do poznámok v Matrike zomrelých zapísal: Hostia sanctae castitatis (obeť svätej čistoty).
 
Príspevok Po prvýkrát v histórii oslavuje slovenská cirkev spomienku na blahoslavenú Annu Kolesárovú zobrazený najskôr Hlavné správy.