Hongkong 10. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)

Po veľkej demonštrácii v Hongkongu, na ktorej podľa organizátorov viac než milión ľudí v nedeľu protestoval proti plánovanému vydávaniu osôb do Číny, sa v noci na pondelok dostali demonštranti v uliciach do zrážok s políciou. Došlo pri nich k zraneniam a zatknutiam, informovala agentúra DPA

Na snímke policajti na proteste

Po tom, ako sa masový protest v nedeľu večer pokojne skončil, sa niekoľko sto radikálnych demonštrantov okolo polnoci pokúsilo preraziť barikády a vtrhnúť do legislatívnej rady a sídla vlády.

Policajti zasiahli obuškami a paprikovým sprejom proti týmto demonštrantom, z ktorých časť bola zamaskovaná a patrila k študentským skupinám zasadzujúcim sa za nezávislosť osobitnej administratívnej oblasti Číny. Polícia privolala špeciálne jednotky, ktoré protestujúcich po asi pol hodine rozohnali, uviedol hongkonský denník South China Morning Post. Viacerí demonštranti a policajti utrpeli zranenia.

V skorých ranných hodinách sa odohrali ďalšie menšie incidenty aj na iných miestach Hongkongu.

Nedeľňajší pokojný protest bol zameraný proti zmenám v trestnom zákone, ktoré by umožňovali vydať osoby podozrivé zo spáchania trestného činu do Číny. Podľa kritikov nie je tamojší justičný systém nezávislý a nezodpovedá medzinárodným štandardom. Znepokojenie vyjadrili aj obchodné, právne, ľudskoprávne a novinárske organizácie s tým, že navrhované zmeny poškodia povesť Hongkongu v oblasti právnej nezávislosti.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj