Martin 9. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)

Rezort obrany chystá pre vojakov aj vianočné prekvapenie

Na slávnostnom nástupe v Prápore výcviku v Martine dnes privítali 37 príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR, ktorí sa vrátili z plnenia úloh v operácii Resolute Support v Afganistane a misii UNTSO Blízky východ.

Na snímke vpredu minister obrany SR Peter Gajdoš počas slávnostného nástupu pri príležitosti návratu príslušníkov Ozbrojených síl SR z operácie Resolute Support v Afganistane a misie UNTSONa snímke vpredu minister obrany SR Peter Gajdoš počas slávnostného nástupu pri príležitosti návratu príslušníkov Ozbrojených síl SR z operácie Resolute Support v Afganistane a misie UNTSO

“Vysoko si vážim prácu našich profesionálnych vojakov, ktorú vykonávajú v zahraničných misiách, pretože každý z nich je taký malý diplomat. Som hrdý, že aj táto rotácia dokázala splniť všetky úlohy. Je to dôkazom toho, že OS SR robia v týchto nebezpečných oblastiach vysoko zodpovednú prácu,” povedal minister obrany SR Peter Gajdoš s tým, že tvrdo pracovať a pomáhať v náročných podmienkach, v ťažkom teréne s ohrozením života tisíce kilometrov od svojich blízkych nie je jednoduchá úloha. Zároveň potvrdil, že rezort obrany chystá pre vojakov aj vianočné prekvapenie, ktoré zatiaľ bližšie nešpecifikoval.

Podľa prvého zástupcu náčelníka Generálneho štábu OS SR Pavla Macka je operácia Resolute Support síce nebojová, ale veľmi nebezpečná. “Našou hlavnou úlohou v Afganistane je pokračovať v tom, s čím sa začalo v predchádzajúcej misii. Teraz sa však sústredíme na výcvik a podporu vyšších štábov tak, aby afganské bezpečnostné zložky boli schopné v dohľadnom čase úplne samostatne vykonávať a plánovať svoje vlastné bezpečnostné operácie, udržiavať si poriadok na vlastnom území, ale aj aby boli schopní si udržiavať svoje ozbrojené zložky v dlhodobej kondícii,” podotkol.

Riziko spáchania atentátov na príslušníkov OS hrozí v daných lokalitách neustále, myslí si veliteľ slovenského kontingentu v Afganistane Ľubomír Rapco. “Dôstojníci vo vyšších hodnostiach, ktorých my poskytujeme do velenia operácie Resolute Support Afganistan, chodia vykonávať mentoring na afganské ministerstvo obrany, ktoré je v takzvanej green zóne, to znamená, že presuny do objektu sú vykonávané pešo alebo vozidlom. Táto zóna sa nedá 100-percentne uzavrieť, takže riziko je tu neustále,” vysvetlil.

Minister obrany SR dnes účastníkom misie odovzdal Vojenský kríž – pamätný kríž za účasť vo vojenských operáciách a odznak vojnový veterán.