Berlín/Mexiko 5. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Za prvých sedem mesiacov pôsobenia Donalda Trumpa vo funkcii prezidenta Spojených štátov sa o 17 percent sa zvýšil počet migrantov, ktorí prišli o život pri pokuse o nelegálne prekročenie mexicko-amerických hraníc. Vyplýva to zo štatistiky, ktorú v piatok zverejnila Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM)
Ilustračné foto

V období od januára do júla bolo evidovaných 232 úmrtí, zatiaľ čo v rovnakom období minulého roka to bolo 104 prípadov. Rekordný počet 50 mŕtvych bol zaznamenaný v júli, pričom 15 tiel sa našlo v púšti v americkom štáte Arizona. Telá ďalších desiatich utečencov objavila pred dvoma týždňami polícia v Texase v nákladnom aute.
Počet migrantov zadržaných americkými pohraničnými hliadkami klesol podľa IOM takmer o polovicu na 140.024 osôb.
Úmrtia migrantov v mexicko-americkom pohraničí predstavujú 65 percent z celkového počtu prípadov zaznamenaných na americkom kontinente. IOM však predpokladá, že v Strednej a Južnej Amerike zahynie na ceste za lepším životom v USA množstvo migrantov, ktorí sa do úradnej štatistiky nedostanú.
Trump, ktorý nastúpil do úradu 20. januára, avizoval výrazné sprísnenie režimu na hraniciach s Mexikom. Sľubovaný projekt pohraničného múra je však zatiaľ ďaleko od svojej realizácie.
Mexickí migranti zrejme z obáv pred odsunutím z USA previedli podľa údajov mexickej centrálnej banky rodinám vo svojej vlasti v prvých šiestich mesiacoch tohto roka rekordnú sumu 13,95 miliardy dolárov. V Spojených štátoch žije asi 11 miliónov prisťahovalcov z Mexika, okolo 5,6 milióna z nich nemá povolenie na trvalý pobyt.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.