Po izraelských leteckých útokoch v Sýria ruské ministerstvo vyzýva na upokojenie situácie

Moskva 14. februára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Lefteris Pitarakis)

Podľa dostupných informácií, v noci z 9. na 10. februára a ráno 10. februára izraelské letectvo podniklo masívny raketový nálet na ciele v Sýrii, vrátane deeskalačných zón na juhozápade Sýrie. Straty na životoch Sýrčanov a materiálne škody spôsobené týmito náletmi sa spresňujú. Ako vyplýva zo správ, jedno izraelské vojenské lietadlo bolo zostrelené v oblasti Golanských výšin.
Ilustračné foto

V Moskve prijali správu o poslednom vývoji situácie a útokoch v Sýrii s veľkým znepokojením. Mimoriadne obavy vyvoláva hroziaca eskalácia napätia vo vnútri Sýrie a okolo deeskalačných zón, ktorých vytvorenie sa stalo dôležitým faktorom znižovania násilia v krajine. Pripomíname, že sýrske vládne vojská dodržiavajú platné dohody na zabezpečenie stáleho fungovania deeskalačných zón na juhozápade krajiny.
Naliehavo vyzývame všetky zainteresované strany, aby sa zachovali zdržanlivo a vyhli sa akýmkoľvek krokom, ktoré by situáciu mohli ešte viac skomplikovať. Pokladáme za nevyhnutné bezpodmienečne rešpektovať suverenitu a územnú celistvosť Sýrie a ďalších krajín v tomto regióne. Je absolútne neprípustné ohrozovať život a bezpečnosť ruských vojakov, nachádzajúcich sa v Sýrii na pozvanie legitímnej vlády, s cieľom poskytnúť pomoc v boji s teroristami.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.