Bratislava 22. marca 2019 (HSP/Foto: TASR/HSP)
 
Kontroverzný občiansky aktivista Ján Benčík na sociálnej sieti komentoval štvrtkové vystúpenie predsedu Smeru-SD Roberta Fico o tom, že už má útokov mainstreamových novinárov plné zuby a využije všetky zákonné prostriedky v boji proti nim. Benčík si všimol najmä Ficov príhovor k redaktorke z konšpiračného plátku Denník N – Monike Tódovej, ktorú v tom podľa neho ostatní kolegovia nechali samú

Na snímke vľavo novinárka Monika Tódová, vpravo aktivista Ján Benčík

Benčík informoval ako pozeral “zlostný monológ” bývalého trojnásobného premiéra na tlačovej konferencii strany Smer-SD.” Priznám sa, išlo ma rozdrapiť od jedu. Prská jedovatú slinu na všetkých okolo, ľutuje sa ako ufňukané rozmaznané, nevychované decko, fúka si bebinká a pritom sa osopí na mladú ženu, ako paholok od koní. A to spomínanému paholkovi ešte určite krivdím,” uviedol ku konfliktu Fica s Tódovou.
Ficovi doslova odkázal: “Takže vám sa, vážený pán poslanec z poslednej lavice, nepáči to, čo o vás píšu novinári a chceli by ste ich nejako znormalizovať. Vraj dvíhate rukavicu. Keby ste radšej zodvihli posledné zbytky zdravého rozumu a dôstojného správania, ktoré evidentne už nejakú dobu strácate. Myslíte si, že vaše správanie je primerané vášmu postaveniu trojnásobného premiéra?”
Pripustil, že novinári “niekomu chtiac či nechtiac ukrivdia”:
“Všetci sme omylní a nikto z nás nie je anjel. Ale to na čo sa sťažujete vy, je na smiech. Že slovenská tlač prebrala správu z talianskeho denníka, ktorý ju podľa vás uverejnil, aby prekryl údajný škandál týkajúci sa prezidenta Kisku? Že noviny v Rakúsku uverejnili rozhovor v dobe 1. kola našich prezidentských volieb, aby poškodili vášho kandidáta? To myslíte naozaj vážne? A ktorého, prosím vás? Veď Šefčovič sa pri každom rozhovore bije do pŕs, že je nezávislý.”
“Pravdu povediac, mňa ten údajný rozhovor s Vadalom ani veľmi nezaujíma. Pre mňa nie je dôležité či ste s ním mali spoločný rozhovor. Veď je evidentné, že ste s ním mali spoločné niečo iné. Alebo nie? Dnes ste spomenuli v súvislosti s novinármi aj vašu pani manželku. Keď ste ju už teda spomenuli, aký mala názor na vašu vrchnú štátnu radkyňu? A pochválila vám jej odborné schopnosti aspoň pani spolková kancelárka, Angela Merkelová, keď ste už neodolali a priviedli ju na spoločné stretnutie?”
Fico vraj podľa Benčíka hovoril o novinároch ako o konšpirátoroch. “Naozaj si to myslíte, pán poslanec? Spomínate si, ako ste v čase vrcholiacej utečeneckej krízy, pred parlamentnými voľbami v roku 2016, strašili imigrantmi? Ako ste sa na nich išli pozrieť na macedónsko-grécku hranicu ako do ZOO? Či ako ste s exministrom a exposlancom Kaliňákom hrdinsky predvádzali v Rusovciach „antiimigračnú bariéru,“ ktorá podľa Plus 7 dní stála daňových poplatníkov milión eur? Koľkokrát a kde bola od tých čias použitá, pán poslanec? A kdeže sú tie mrákavy migrantov, proti ktorým bola určená?”
“Treba však priznať, že na niečo to bolo dobré. Vaše strašenie pred voľbami totiž zodvihlo stagnujúce preferencie Kotlebovej ĽSNS a prispelo výdatnou mierou k tomu, že sa dostala do parlamentu. Lebo ľudia vám uverili, že sa sem hrnú celé hordy nebezpečných cudzincov, ale neuverili že vy ich pred nimi ochránite. To uverili Kotlebovi. A od tej doby, sa vaša „hrádza proti extrémizmu“ správa tak, že do Kotlebovho košiara naháňa čoraz viac zúfalých ľudí, oprávnene nespokojných s marazmom, za ktorý ste práve vy vrchovatou mierou zodpovedný.”
Opýtal sa tiež predsedu Smeru-SD, či si pamätá, ako po brutálnej vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej tvrdili, že za vlnou občianskej angažovanosti, ktorú vyústila do protestov „Za slušné Slovensko“ je stretnutie prezidenta Kisku so Sorosom, ktorého úlohu vo svete banalizuje ironickým tvrdením, že sa jedná o “87-ročného starca z Piatej avenue, ktorý je pre všetkých konšpirátorov a pomätencov zosobnením všetkého zla…”
“Alebo na to, ako ste zvolali Bezpečnostnú radu štátu a novinárom ukazovali zábery dlažobných kociek, ktoré mali byť podľa vás dôkazom o zákerných plánoch na napadnutie Úradu vlády? A ako vysvitlo, že tam zostali po robotníkoch, ktorí opravovali chodníky a do kríčkov ich po čase odložili psíčkari, ktorí tam chodili na prechádzky so svojim psami? A vy máte odvahu hovoriť o novinároch, že sú konšpirátori?”
Čo sa týka telefonátov, Jána Benčíka skôr zaujíma kto bol „hlas podobný hlasu,“ ktorý sa chválil ako zohnal miliony „vlastnou hlavou.“ Alebo ako to bolo s pitím koly v byte na Vazovovej. A myslím, že to nezaujíma iba mňa, pán poslanec.
“A čo vaše bývanie, pán poslanec? Viem, že na túto otázku ste mimoriadne alergický. Napriek tomu je legitímna. Uvedomujete si to? Čo vaše sľuby, že ak sa preukáže pravdivosť vecí, z ktorých je obvinený váš pán domáci, tak v byte jednoducho nemôžete zostať. Pamätáte sa? Povedali ste to ešte v roku 2017. Váš pán domáci je právoplatne odsúdený ako daňový podvodník a vy sa akosi nemáte k sťahovaniu.”
“Ohradili ste sa voči tomu ako vás nazvala v rozhovore šéfredaktorka jedného denníka. Nuž, v tom zmysle ako ste to vykladali vy, kmotrom zrejme nie ste. Nenazvem vás tak ani ja. Ale spomínate si na transparenty z protestov? Myslíte si, že ich dodal Soros? Nie, pán poslanec, zhotovili ich občania, ktorí to tak cítili. Veď viete, ako sa hovorí. Hlas ľudu, hlas Boží. S jedným takým transparentom som sa stretol aj u nás v Ružomberku. Podľa fotografie ho nieslo mladé dievča. Poznáte tú Andersenovu rozprávku o cisárovi a jeho nových šatoch? A pamätáte si, že tým, kto sa odvážil povedať pravdu o tých údajne nádherných šatoch, bolo dieťa? Premýšľajte o tom, pán poslanec.”
Ako posledné Benčíka naštvalo Ficove správanie voči novinárke Monike Tódovej. “Myslíte si, že vy ste tým kto má právo dávať jej verejne lekcie o slušnom správaní? Spomínate si, že tlačovú konferenciu ste zvolil vy ako poslanec a predseda (zatiaľ) najsilnejšej parlamentnej strany? Ona ako novinárka bola jednou z pozvaných. Plnila si iba svoju povinnosť, ktorou je informovať pravdivo občanov o dianí na našej politickej scéne. A ako ste sa zachovali vy? Odpoviem za vás, zachovali ste sa ako hulvát a nevychovanec,” tvrdí Benčík.
“Uvedomujete si, že tým škodíte nielen sebe, vašej strane, vášmu prezidentskému kandidátovi, ale aj Slovensku ako takému? Lebo tým nastavujete pravidlá politickej kultúry. A to ako sa v poslednej dobe správate je jednoducho neakceptovateľné. Shooty po vašom expozé pohotovo nakreslil karikatúru. Ste na nej až po krk vo vlastných zvratkoch. Je to expresívne, ale mohlo by to byť aj pre vás varovaním. Byť na mieste novinárov, tak na váš ďalší monológ neprídem. Ak budete takto pokračovať, možno sa toho v blízkej budúcnosti dožijete. Čo poviete, aká je to predstava. Prídete tam parádemaršom aj so svojím adlátusom a v miestnosti ani noha. Bodaj by k tomu došlo čím skôr. Lebo Monika v tom nie je a nezostane sama!”, ukončil svoj literárny skvost lovec konšpirátorov a extrémistov po internete, Ján Benčík.
 
Príspevok Po dôkazoch, že k rozhovoru nedošlo, Benčík perlí: Nie je dôležité, či Fico hovoril s Vadalom alebo nie, nech už ide do čerta! No a čo, že novinári ukrivdia? “Ja ťa, Monika, v tom nenechám samú,” prihovára sa Tódovej zobrazený najskôr Hlavné správy.