Köthen 11. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/DPA-Patrick Pleul)
 
Nemecká polícia začala po nedeľňajšom “smútočnom pochode” v Köthene, na ktorom sa podľa oficiálnych miest zúčastnili popri znepokojených občanoch aj stovky extrémistov, trestné stíhanie 12 osôb podozrivých okrem iného z trestného činu podnecovania k nenávisti.

Ilustračné foto

Po pondelňajšej ohlásenej demonštrácii krajinského poslanca Alternatívy pre Nemecko (AfD) v rovnakom sasko-anhaltskom meste pribudli trestné stíhania ďalších štyroch ľudí. Informácie priniesla v utorok tlačová agentúra DPA.
Ako je známe, v noci na nedeľu zomrel po spore s najmenej dvoma Afgancami v Köthene 22-ročný muž, ktorého úmrtie zapríčinilo náhle zlyhanie srdca. Nešťastník mal od detstva v tele kardiostimulátor, zranenia pri hádke sa vraj na jeho smrti podľa výsledkov pitvy nepodpísali.
Ani to však nezabránilo v pondelok večer asi 600 demonštrantom, aby ulicami mesta prešli mĺkvo na miesto incidentu.
Pravicoví radikáli mobilizovali svojich stúpencov aj v prípade pondelkovej večernej demonštrácie v Halle, kde niektorí zo 450 prítomných podľa policajných zdrojov hajlovali. Viacerí z nich boli silno podnapití a pľuli na prítomných mužov zákona. V tomto prípade polícia koná v celkove 14 prípadoch pre podozrenie z trestného činu ublíženia na zdraví a použitia protiústavných symbolov, informoval v utorok Stredonemecký rozhlas (MDR).
V utorok večer by sa v Köthene mala uskutočniť smútočná bohoslužba.
 
Príspevok Po dianí v Köthene začali trestné stíhanie už celkove 16 osôb zobrazený najskôr Hlavné správy.