Bratislava 28. septembra 2018 (HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)
 
Spoločnosť Tesco podľahlo tlaku skupiny aktivistov, podľa ktorých bude demokraciou to, keď sa v každej predajni objavie len tituly Denník N, SME, Týždeň…

Ilustračné foto

Tesco v piatok potvrdilo stiahnutie časopisu Zem a Vek na základe sťažnosti aktivistu Petra Hajdina.
“Dobrý deň, zarazilo a znepokojilo ma, keď som dnes vo vašej predajni zistil, že predávate časopis Zem & Vek, ktorý šíri konšpiračné teórie, antisemitské postoje a podobné vyslovene spoločensky škodlivé a nebezpečné myšlienky. Považujem to za veľmi zlý signál a nedobrý príklad zo strany takého veľkého predajcu, ako je váš reťazec. Ocením, keď sa rozhodnete podobné médiá stiahnuť z predaja. Kým sa tak nestane, budem nakupovať inde a na túto skutočnosť budem upozorňovať aj svojich blízkych,” uviedol ešte začiatkom júna vo svojej sťažnosti Hajdin.
Reťazec na túto sťažnosť na sociálnej sieti najprv odpovedal neutrálne. “Naša spoločnosť je apolitická a uvedomujeme si, že každý má svoje občianske a plnohodnotné právo na slobodu slova a prejavu. Tesco je maloobchodník, ktorý ponúka zákazníkom širokú škálu tovaru vrátane periodickej i neperiodickej tlače s rôznorodým zameraním. Ubezpečujeme vás, že predajom žiadnych z tlačovín v našich obchodoch, ktoré ponúkame, absolútne nevyjadrujeme názor v mene našej spoločnosti, ani ohľadom tém, ktoré sú ich obsahom. Je demokratickou voľbou zákazníka a tiež jeho vôľou, čo vyhľadáva a či sa s konkrétnymi titulmi a témami stotožní, a najmä, aký individuálny názor si vytvorí. Ďakujeme, Pavol.”
Po opakovaných apeloch liberálnych aktivistov sa však postoj spoločnosti zmenil. Medzi protestujúcimi bol aj známy aktivista a bloger na Denníku N Jakub Goda, ktorý apelovaloval za stiahnutie titulu Zem a Vek z pultov predajní Billa. “Zdravím Tesco Slovensko, nesiem vám drobnú inšpiráciu od vašej konkurencie, takto sa správajú zodpovedné a nealibistické firmy v roku 2018.”
Tesco následne prisľúbilo audit periodík: “Uvedomujeme si tiež, že sme zodpovedná obchodná spoločnosť, ktorá určuje sortiment a kritériá jeho výberu. Na podnet verejnosti sme sa preto rozhodli v blízkej dobe vykonať interný audit všetkých ponúkaných periodík v spolupráci s nezávislými partnermi a v prípade, že by niektoré z periodík nespĺňali naše interné kritéria vrátane obsahu, akým by mohlo byť podnecovanie verejnosti k nenávisti, neznášanlivosti, či porušovaniu ľudských práv, vyradíme ho z našej ponuky.”
“Tak napokon dobrá správa, Tesco potvrdilo, že od ďalšieho čísla bude Zem & Vek sťahovať z predajní,” uviedol aktuálne Hajdin.
Tesco potvrdilo, že s distribútorom tlače sa dohodlo na ukončení predaja Zem a Vek od ďalšieho číslo. “Aktuálne číslo je v predaji už od 31. augusta. Akonáhle vydavateľ zašle nášmu distribútorovi nové vydania, toto vydanie bude zaradená do našej predajnej siete a pôvodné číslo sa tiahne. Stiahnutie bude prebiehať v najbližších dňoch.”
 
Vyjadrenie vydavateľa časopisu Zem a vek Tibora Eliota Rostasa:
Milí priatelia,
je už dávno nepriehliadnuteľným faktom, že ideologická nenávisť a zaslepenosť na Slovensku voči iným názorom prekračuje všetky doposiaľ predstaviteľné medze. V mene tolerancie a názorovej plurality sme sa už dostali až tak ďaleko, že ideológom už nestačí rušenie besied v knižniciach, ale knižnice už dokonca pranierujú aj za to, že archivujú riadne zaregistrované periodikum MK SR.Najnovšie bolo pod politickým tlakom prinútené TESCO, aby ZEM&VEK vyradili zo svojej ponuky. Ako sa však v praxi ukázalo, podobný krok v súvislosti s vyradením nášho mesačníka zo siete BILLA nemalo žiaden vplyv na predajnosť, naopak počet predaných kusov za august 2018 vzrástol. Náš mimoriadne prenasledovaný časopis je tŕňom v oku politických aj finančných skupín, zakúpiť si ho však môžete v novinových stánkoch po celom Slovensku. Ideálnym riešením však naďalej ostáva, ak si nás predplatíte.

S touto situáciou bude potrebné niečo robiť
Dospeli sme do doby, keď zahraničné obchodné reťazce určujú, čo bude občan na Slovensku čítať a čo nie a tým v podstate nepriamo ovplyvňujú aj politickú situáciu v Slovenskej republike v prospech vybraných politických subjektov. Žiaden zahraničný subjekt však nesmie zasahovať do politiky na Slovensku. Bude preto potrebné legislatívne upraviť, aby tak nemohli robiť ani obchodné spoločnosti a iné právnické osoby.
Treba hľadať vhodné legislatívne opatrenia, k čomu vyzývame aj súčasnú vládu. Je možné právnické subjekty, ktoré sa dali na politickú dráhu, dodatočne zdaniť, akousi daňou z politickej angažovanosti, alebo vyvodiť trestnoprávne dôsledky voči ich vedeniu, či už ide o občanov slovenskej republiky alebo cudzincov.
Každopádne nie je prípustné pre žiadny štát, aby cudzie subjekty zasahovali do politiky v ňom. Vidíme to aj na príklade spojených štátov, ktoré práve riešia takéto zasahovanie zo strany Ruska či Číny.
Aj Slovenská republika ako samostatný a suverénny subjekt medzinárodného práva, musí dokázať ochrániť svoje politické prostredie a svojich občanov pred zásahmi cudzích subjektov.
 

 
 
Príspevok Po Bille aj Tesco podľahlo tlaku slniečkárov a vo svojich predajniach nebude predávať časopis Zem a Vek zobrazený najskôr Hlavné správy.