Barcelona 18. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Emilio Morenatti)
 
Katalánske prímorské mesto Cambrils si v sobotu pripomenulo prvé výročie teroristického útoku, pri ktorom zahynul jeden človek a šesť ďalších ľudí utrpelo zranenia. Útok nasledoval po ešte krvavejšom násilí na známej pešej zóne Las Ramblas v centre katalánskej metropoly Barcelona

Na archívnej snímke muž pripravuje prevrátené vozidlo na odvoz na mieste, kde polícia zadržala teroristov v španielskom meste Cambrils 18. augusta 2017. Katalánska polícia zastrelila štyroch predpokladaných teroristov v pobrežnom meste Cambrils, nachádzajúcom sa približne 120 kilometrov južne od Barcelony

Predseda katalánskej regionálnej vlády Quim Torra a ďalší predstavitelia sa zúčastnili na slávnostnom odhalení mozaiky umiestnenej v lokalite v Cambrils, kde auto narazilo do skupiny chodcov. Počas 20-minútového obradu položili prítomní aj kvetinové vence.
Útok v letovisku Cambrils, 120 kilometrov južne od Barcelony, údajne spáchali členovia tej istej teroristickej bunky, ktorá stála aj za útokom na barcelonskej promenáde Las Ramblas zo 17. augusta 2017, kde dodávkové vozidlo zrážalo chodcov a zabilo ich 14. Ďalšia obeť bola neskôr dobodaná na smrť, pripomenula agentúra AP.
Spomienkovú ceremóniu v Cambrils nepoznačilo také politické napätie, aké sprevádzalo obrad v Barcelone v predchádzajúci deň, keď boli v okolí rozvešané pútače za nezávislosť španielskeho regiónu Katalánsko.
K zodpovednosti za dvojicu útokov sa prihlásila medzinárodná teroristická organizácia Islamský štát (IS). Španielske úrady tvrdia, že teroristickú bunku sa im podarilo rozložiť a jej členovia sú medzičasom mŕtvi alebo vo väzení.
 
Príspevok Po Barcelone si aj letovisko Cambrils pripomenulo prvé výročie útoku zobrazený najskôr Hlavné správy.