Bratislava 16. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Právnu normu dnes poslanci NR SR posunuli do druhého čítania
Získanie prechodného pobytu na Slovensku z dôvodu štúdia na strednej škole (SŠ) by malo byť od septembra podmienené vekom nižším ako 18 rokov. Túto hranicu chcú do zákona o pobyte cudzincov zaviesť poslanci koaličnej SNS Eva Smolíková, Jaroslav Paška, Magdaléna Kuciaňová a Tibor Bernaťák. Právnu normu dnes poslanci NR SR posunuli do druhého čítania.
Ilustračné foto

Po novom tak slovenská polícia udelí prechodný pobyt na účel štúdia štátnemu príslušníkovi tretej krajiny, ktorý je žiakom dennej formy štúdia strednej školy a je ku dňu podania žiadosti o udelenie prechodného pobytu mladší ako 18 rokov. Ak ide o žiaka nadstavbového, kvalifikačného, špecializačného alebo vyššieho odborného štúdia, ku dňu podania žiadosti musí byť mladší ako 20 rokov.
SNS zároveň navrhuje úplne zrušiť možnosť získať na Slovensku prechodný pobyt z dôvodu štúdia na jazykovej škole. Týmito opatreniami chcú národniari zabrániť zneužívaniu povolenia na prechodný pobyt pre dospelé osoby aj na iné účely, ako je nelegálna práca či migrácia.
“V praxi sú zaznamenané mnohé prípady zneužívania tohto účelu udelenia prechodného pobytu na území Slovenskej republiky. Predložený návrh zákona takéto zneužívanie odstraňuje,” argumentujú koaliční poslanci.
Na margo jazykových škôl uviedli, že v praxi sú zaznamenané množstvá prípadov zneužívania tohto účelu udelenia prechodného pobytu. “Uvedená zmena nezakazuje cudzincom s oprávneným pobytom študovať na jazykovej škole v Slovenskej republike, len samotné štúdium na tejto škole nebude dôvodom na udelenie prechodného pobytu,” dodali poslanci.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.