Bratislava 18. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Cieľom ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Petra Plavčana (nom. SNS) je zabezpečiť dostatok finančných prostriedkov pre rezort a učiteľov, a taktiež zvyšovať jeho kvalitu

Do skončenia mandátu súčasnej vlády by sa mali podľa neho zvýšiť platy učiteľov vrátane tohto roka o 39 percent. Uviedol to v dnešnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike.

Na snímke nový minister školstva Peter PlavčanNa snímke nový minister školstva Peter Plavčan

„Mojou úlohou je dostať rezort školstva tam, kde patrí, to znamená, aby vo verejnosti sa zvýznamnilo školstvo. Týka sa našich detí a mládeže, a preto je potrebné, aby malo dostatok finančných prostriedkov, aby sa deti, mládež aj učitelia cítili v škole dobre,“ povedal Plavčan.

Čo sa týka platov učiteľov pripomenul, že v tomto roku sa podarilo zvýšiť platy učiteľov a odborných zamestnancov v regionálnom školstve a vysokoškolských učiteľov o desať percent. Zvyšovanie má pokračovať aj naďalej. „Garantoval som verejne, že v rozpočte rezortu školstva máme na platy učiteľov od 1. septembra šesť percent, a takisto chceme zvyšovať platy učiteľov aj v troch rokoch po sebe až do skončenia mandátu tejto vlády, to znamená ešte štyrikrát po šesť percent, dokopy by to malo byť aj s týmto rokom približne 39 percent,“ uviedol minister.

V pláne má pokračovať aj v systéme duálneho vzdelávania. „Máme veľkú skupinu mládeže, ktorá sa veľmi ťažko zamestnáva, týka sa to hlavne vybraných odborov stredných škôl, a takisto je aj potrebné pripraviť model, ako deti pripraviť na trh práce, ak nepôjdu na vysokoškolské štúdium. Preto sme rozbehli duálny systém vzdelávania a chceme ho rozširovať tak, aby aj zamestnávatelia boli spokojní,“ skonštatoval Plavčan. Odvolávajúc sa na štatistiky doplnil, že nie je problém s absolventmi vysokých škôl. „Rok a pol po skončení vysokej školy je prakticky nulová nezamestnanosť absolventov,“ vysvetlil.

Rezort školstva podľa neho reaguje aj na zvyšujúce sa hrozby extrémizmu a radikalizmu v spoločnosti. „Stúpa radikalizácia spoločnosti a objavilo sa viacero negatívnych javov, tak už koncom leta sme prijali novú prílohu k štátnemu vzdelávaciemu programu a rozšírili sme napríklad možnosti pre školy, aby chodili s deťmi a mládežou do Osvienčimu, prípadne na iné pamätné miesta, ktoré poukazujú na to, kam vedie extrémizmus a aké má dôsledky,“ uzavrel.