Bratislava 23. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jens Meyer)

Platy komunálnych poslancov dostanú stropy. Odmena poslanca obecného zastupiteľstva sa bude odvíjať od základného mesačného platu starostu obce. Vláda bude môcť svojím nariadením pričleniť tzv. nefunkčnú obec k susediacej obci, tá s tým však musí súhlasiť. Novinky prináša novela zákona o obecnom zriadení, ktorú podpísal prezident SR Andrej Kiska.
Ilustračné foto

Nefunkčná obec je tá, v ktorej sa ani v opakovaných voľbách do orgánov samosprávy nepodarí zvoliť žiadny orgán obce, teda starostu alebo obecné zastupiteľstvo. Po novom ju bude môcť vláda svojím nariadením pričleniť k susediacej obci, tá s tým však musí súhlasiť. Pri pričleňovaní sa však musí brať do úvahy aj národnostné zloženie obce, ktorá sa má pričleniť k susediacej obci.
Novinkou je tiež to, že obec bude informovať o konaní miestneho referenda aj ďalšími spôsobmi, nie iba na úradnej tabuli a webovom sídle obce. Hlavný kontrolór bude musieť po novom vykonať kontrolu aj na podnet starostu či primátora a nie iba zastupiteľstva. Má sa to týkať iba vecí, ktoré neznesú odklad.
Pôvodná novela zákona prišla do parlamentu so zámerom znížiť počet poslancov obecných zastupiteľstiev. Ministerstvo vnútra argumentovalo zvýšením efektivity obecných zastupiteľstiev, šetrením a tým, že Slovensko má komunálnych poslancov viac, ako je bežné v EÚ. Poslanci Národnej rady SR však s takouto zmenou nesúhlasili a z novely ju odstránili.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.