Praha 27. marca 2018 (HSP/Foto: TASR- Štefan Puškáš)
 
Deň rovnosti platov v tomto roku vychádza z údajov z roku 2016. V Českej republike bol podľa Eurostatu 20. marca, vlani 18. marca

Ilustračné foto

Ako informuje Český rozhlas, rozdiel v platoch mužov a žien v Česku v roku 2016 bol 21,8% a bol druhý najvyšší v EÚ, po Estónsku (25,3%). Na treťom mieste skončilo Nemecko (21,5%), kde Deň rovnosti platov tam v tomto roku pripadol na 18. marca.
Priemer EÚ je pritom 16,2%. Najnižší rozdiel v platoch je v Rumunsku (5,2%), potom v Taliansku a v Luxembursku (pod 6%). Na Slovensku je to 7,5%, v Poľsku 7,2% a v Maďarsku 14%.
Podľa minuloročnej štúdie českého ministerstva práce a sociálnych vecí (údaje boli z roku 2015), rozdiely negatívne ovplyvňujú životy jednotlivých žien a mužov, životnú úroveň celých rodín vrátane detí a fungovania celej spoločnosti. Zvyšujú tiež riziko chudoby u žien a majú negatívny dopad aj na nízku úroveň ich dôchodkov.
Najvyššie rozdiely sa podľa štúdie odhalili v zamestnaniach s najvyššou priemernou mesačnou mzdou. Vo finančnom sektore šlo o rozdiel až 50%, druhý najvyšší rozdiel 45% bol v odmeňovaní riadiacich pracovníkov a pracovníčok v oblasti stratégie. Najmenší rozdiel v odmeňovaní žien a mužov bol kuchárov a kucháriek, kde si ženy dokonca zarobili o 1% viac než muži.
 
Príspevok Platový rozdiel medzi mužmi a ženami je v Česku druhý najvyšší v rámci EÚ zobrazený najskôr Hlavné správy.