Bratislava 4. septembra 2019 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)

Platobné zvyklosti v Európe sa naďalej zlepšujú, pričom 81 % všetkých faktúr sa v súčasnosti vypláca včas. Pred piatimi rokmi to bolo len 75 %. Platba načas je obzvlášť vysoká v Rusku, kde je 89 % všetkých pohľadávok vyplatených včas. V Európe je v dochvíľnosti úplne na konci Slovensko, Bulharsko a Grécko. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu poskytovateľa finančných služieb EOS

Ilustračné foto

Napriek pokračujúcemu pozitívnemu trendu v platobnej disciplíne sa európske spoločnosti zatiaľ pozerajú na budúcnosť skepticky. Iba 22 % očakáva výrazné zlepšenie platobných zvyklostí v nasledujúcich dvoch rokoch. V roku 2018 to bolo 24 %. Na druhej strane, 15 % opýtaných očakáva, že sa situácia zhorší. To je nárast o dve percentá v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

“Prieskum potvrdzuje to, čo ukazujú aj mnohé súčasné hospodárske prognózy. Nálada v európskom hospodárstve už nie je tak optimistická ako v posledných rokoch,” povedal generálny riaditeľ skupiny EOS Klaus Engberding. Vo Veľkej Británii tlmí očakávania potencionálny brexit bez dohody a v Nemecku majú konkrétne negatívne hospodárske vyhliadky vplyv na morálku. Ak sa svetové obchodné spory ešte zhoršia, EOS v Európe očakáva pokles úrovne platieb už v budúcom roku.

Z prieskumu EOS vyplýva, že európske spoločnosti stanovili svojim zákazníkom priemernú lehotu splatnosti 33 dní, čo je o štyri dni viac ako pred piatimi rokmi. Zatiaľ čo 84 % spotrebiteľov a súkromných zákazníkov dodržiava túto lehotu, v prípade spoločností to zvláda iba 79 %. Hlavnými dôvodmi oneskorenia platieb, ktoré uviedli respondenti, boli predovšetkým problémy s peňažnými tokmi, nevyrovnané platby vlastnými klientmi zákazníka a čerpanie dodávateľských úverov.

V spolupráci s nezávislým inštitútom pre výskum trhu Kantar spoločnosť EOS uskutočnila telefonické rozhovory s 3 400 spoločnosťami v sedemnástich európskych krajinách. Dvesto spoločností s ročným obratom nad 5 miliónov eur v krajinách Belgicko, Bulharsko, Česká republika, Chorvátsko, Dánsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko a Spojené kráľovstvo, odpovedalo na jar roku 2019 na otázky týkajúce sa ich vlastných platobných skúseností a aktuálnych tém v oblasti riadenia rizika a pohľadávok.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj