Bratislava 5. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)

Platy poslancov Národnej rady SR sa aj naďalej budú odvíjať od výšky priemernej mzdy v národnom hospodárstve

Ilustračné foto

Plénum NR SR dnes totiž nepodporilo novelu zákona od ĽSNS, ktorej predstavitelia chceli, aby sa platy poslancov odvíjali od minimálnej mzdy. Poslanecký plat tak nemal byť stanovený ako trojnásobok priemernej, ale ako trojnásobok minimálnej mzdy.

Novela mala zároveň zrušiť vyplácanie odstupného pre poslancov, ktorým zaniká výkon ich poslaneckého mandátu. Podľa súčasnej legislatívy totiž patrí poslancovi po zániku jeho mandátu plat vo výške dvoch až troch mesiacov v závislosti od času, ktorý v parlamente strávil. “Každý poslanec si musí byť vedomý toho, že poslanecké miesto je časovo ohraničená pozícia na dobu určitú, a preto nárok na odstupné nie je opodstatnený,” tvrdí ĽSNS.

Plénum nepodporilo ani ďalší návrh zákona z dielne ĽSNS. Išlo o novelu banského zákona, v ktorej chceli poslanci zakázať na Slovensku ťažbu bridlicového plynu a ropy hydraulickým štiepením, takzvaným frakovaním. Podľa predkladateľov ide o nebezpečnú a vysoko toxickú formu ťažby, ktorá kontaminuje vodu, pôdu a ovzdušie.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.