Bratislava 10. októbra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)
 
Nezisková organizácia Plamienok spustila dnes na svojej webovej stránke podcasty, čiže multimediálne súbory o príbehoch ľudí, ktorí sa vyrovnávajú so stratou blízkeho. Ako agentúru SITA informovala Monika Vlhová z Plamienka, organizácia chce cez rozhovory a spoločné úvahy verejnosti priblížiť svoju činnosť a ponúknuť vnútorné bohatstvo ľudí, s ktorými sa stretávajú

Na snímke riaditeľka neziskovej organizácie Plamienok Mária Jasenková

Ako prvú tému svojich nových podcastov si organizácia vybrala vďačnosť. Postupne v nich budú pribúdať ďalšie námety, ktorých sa lekári, terapeuti a sociálni pracovníci neziskovej organizácie Plamienok dotýkajú pri svojej práci. Jej činnosť je zameraná na staranie sa o ťažko, nevyliečiteľne choré deti a poskytovanie psychologického poradenstva rodinám a deťom, ktoré stratili rodiča či súrodenca.
Deti a tínedžeri, ktorí prežili stratu blízkeho človeka, vrcholový manažér veľkej programátorskej firmy, dvaja španielski psychoterapeuti, majiteľ obchodu s počítačmi, ktorý už roky pomáha v zahraničných charitatívnych projektoch či rodina, ktorá v krátkom čase prišla o dieťa i jeho mamu. Tí všetci sa rozprávali s riaditeľkou Plamienka Máriou Jasenkovou a podelili sa so svojím náhľadom na vďačnosť v ich živote i v prostredí, ktoré ich obklopuje. „Nad vďačnosťou sa zamýšľame a uvedomujeme si ju najmä vtedy, keď je náš vlastný život alebo život niekoho blízkeho, koho milujeme, ohrozený. A preto je možno prirodzené, že nás k téme vďačnosti priviedli rodiny, ktoré v Plamienku stretávame. Rodiny s nevyliečiteľne chorými deťmi, ktorých život je ohrozený. Rodiny s deťmi, ktoré smútia po strate dieťaťa či partnera. Pomáhajú nám uvedomiť si, čo je v živote dôležité a pochopiť jeho cenu. Rozhodli sme sa preto bohatstvo ich posolstiev ponúknuť aj širšej verejnosti. Radi by sme tému vďačnosti ponúkli aj médiám a otvorili širšiu spoločenskú debatu,“ povedala Jasenková, ktorá rozhovory o vďačnosti do podcastov Plamienka pripravovala spolu s kolegami niekoľko mesiacov.
Vďačnosť ako prvú tému podcastov vybrali zámerne. Podľa Jasenkovej, málo kto dokáže milovať a byť vďačný v každom momente. “Vďačnosť má dopad na to, ako žijeme ako jednotlivci, ale aj ako spoločnosť. Ak by sme boli viac vďační, žili by sme šťastnejší život. Bolo by možno menej vojen a konfliktov, menej rozvodov, menej detí v detských domovoch, menej kriminality. Viac by sme sa orientovali na vzťahy s ľuďmi, ktorí sú okolo nás a menej na výkon, spoločenské postavenie, majetok a peniaze. O vďačnosti sa hovorí málo, pretože sa o nej nehovorí ľahko,“ konštatovala a dodala, že skúsenosti a myšlienky týchto ľudí by vďaka podcastom mohli osloviť celú spoločnosť. Vypočuť si ich možno tu: https://www.plamienok.sk/podcast.
 
Príspevok Plamienok približuje príbehy ľudí, ktorí sa vyrovnávajú so stratou blízkeho zobrazený najskôr Hlavné správy.