Pivovaru Warsteiner klesá produkcia piva už takmer 25 rokov

Frankfurt nad Mohanom 2. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Petr David Josek)

Po dlhoročnom vzostupe odbytu nastal pred necelým štvrťstoročím zlom a majitelia rodinného nemeckého pivovaru Warsteiner musia z 1500 zamestnancov 240 prepustiť. Je to dôsledok poklesu záujmu o ich zlatý mok.
Ilustračné foto

Pivovar sa zbaví aj niektorých vedľajších podnikateľských aktivít a sústredí sa len na značku Warsteiner. Realizácia najnovšieho plánu firmy na nasledujúcich päť rokov bude stáť 250 miliónov eur.
Nemecké pivovarníctvo sa dostalo do krízy. Vlani dodali pivovary na trh najmenej piva od zjednotenia krajiny. V minulom roku klesla jeho spotreba medziročne o 2,5 % na 93,5 milióna hektolitrov. Informoval o tom Spolkový štatistický úrad vo Wiesbadene.
V roku 2017 odvetviu nepomohol ani export moku. Klesol najmä vývoz do krajín mimo EÚ, a to o 4,1 %. Z celkovej produkcie pivovarov sa jej 82 % spotrebuje v Nemecku.
Pivovar Warsteiner v Sauerlande sa v 90. rokoch minulého storočia stal v odbyte na domácom trhu jednotkou. V roku 1994 sa predajom 6,7 milióna hektolitrov dostal na vrchol svojho výkonu. Odvtedy sa záujem oň vytrvalo znižuje. Vlani uvaril len 2,7 milióna hektolitrov nápoja. Jeho výkon klesol medziročne o 4,7 %. Pivovar sa však nedostal do finančnej núdze. Darí sa mu vo výrobe nealkoholických nápojov.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.