Nováčany 30. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR- Martin Palkovič)
 
Pitnú vodu pre miestnu rómsku komunitu chce obec Nováčany v okrese Košice-okolie zabezpečiť prostredníctvom výdajne na čipové karty. Ako pre TASR povedal starosta obce Ján Štrbík, obecné zastupiteľstvo sa na tom zhodlo aj v súvislosti so znečistením vody v neďalekej studni.

Ilustračné foto

„Obyvatelia osady pred niekoľkými dňami na obecný úrad nahlásili, že v studni majú špinavú vodu. Spolu s dobrovoľnými hasičmi sme ju vyčistili a hygienici odobrali vzorku.
Podľa výsledkov je voda vhodná len ako úžitková. Pitnú vodu zabezpečujeme z verejného vodovodu prostredníctvom zriadeného výdajného miesta pri kultúrnom dome,“ vysvetlil starosta.
Podľa jeho slov je možným faktorom znečistenia vody v studni aj to, že niektorí obyvatelia si svoje príbytky a suché toalety postavili na vyschnutom koryte potoka. „K viditeľnému znečisteniu došlo po výdatnom daždi, ktorý zmyl pôdu smerom k studni,“ spresnil Štrbík.
Ako povedal, obecné zastupiteľstvo schválilo predloženie žiadosti o nenávratný finančný príspevok v rámci výzvy Ministerstva vnútra SR na podporu prístupu k pitnej vode v prostredí separovaných a segregovaných marginalizovaných rómskych komunít. „S poslancami sme sa zhodli, že automat na vodu vybudujeme, či už s projektom uspejeme alebo nie,“ uviedol Štrbík s tým, že odhadované náklady na jeho realizáciu sú vo výške okolo 15.000 eur.
V obci Nováčany žije podľa starostu asi 220 Rómov. Ako povedal, okrem iného by vďaka výdajni na čipové karty bola pre nich pitná voda dostupnejšia.
 
Príspevok Pitnú vodu pre Rómov v Nováčanoch má zabezpečiť automat na čipové karty zobrazený najskôr Hlavné správy.