Praha 25. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Petr David Josek)

Strana pravdepodobne nepodporí ani žiadneho prezidentského kandidáta
Česká pirátska strana, ktorá vo víkendových voľbách do Poslaneckej snemovne skončila na treťom mieste, neplánuje nominovať svojho kandidáta do nadchádzajúcich prezidentských volieb. Po stredajšom stretnutí s hnutím ANO povedal predseda Pirátov Ivan Bartoš.
Na snímke predseda Českej prirátskej strany Ivan Bartoš

“Neviem o tom, že by bolo v pláne za Pirátov niekoho stavať,” odpovedal Bartoš na otázku, či strana nominuje niekoho do boja o prezidentský post. Strana sa pritom zrejme nechystá podporiť ani žiadneho z doterajších prezidentských kandidátov, uvádza spravodajský server Novinky.cz.
“Nemyslím si, že je v tej súťaži úplne fér podporovať aj nezávislého kandidáta tou váhou politickej strany v Snemovni,” uviedol ďalej Bartoš v tejto súvislosti.
Na stredajšom stretnutí s poslancom Radkom Vondráčkom a brnenským primátorom Petrom Vokřálom (obaja z hnutia ANO) sa vraj Piráti rozprávali predovšetkým o usporiadaní Poslaneckej snemovne. Piráti už skôr avizovali, že by chceli v Snemovni získať post jedného z podpredsedov. V stredu Bartoš doplnil, že majú záujem aj o predsedu bezpečnostného výboru.
“Povedali sme hnutiu ANO našu stratégiu, ktorá vylučuje koaličnú spoluprácu aj tichú podporu vlády, ktorú má zostaviť ANO. Sústredili sme sa na programové prieniky, riešili sme predovšetkým zloženie Snemovne,” komentoval Bartoš s tým, že stretnutie bolo prínosné a riešili sa na ňom aj niektoré, v uplynulých dňoch medializované nezhody. Za konštruktívnu stredajšiu schôdzku označil aj Vondráček.
K disharmónii medzi Bartošom a šéfom ANO Andrejom Babišom došlo po tom, čo Bartoš neodpovedal na Babišovu správu, ktorou mu gratuloval k volebnému úspechu Pirátov, a na to, že ho šéf ANO pozýval na povolebné rokovania. Babiš potom členom Pirátov odkázal, že by mali absolvovať lekciu slušného správania.