Soldeu – el Tarter 16. marca 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Alessandro Trovati)

Francúz Alexis Pinturault ovládol finálový obrovský slalom Svetového pohára 2018/2019 v zjazdovom lyžovaní v andorrskom Soldeu – El Tarter. Pinturault zvíťazil v súčte oboch kôl s náskokom 44 stotín sekundy pred Švajčiarom Marcom Odermattom a 1,03 s pred Slovincom Žanom Kranjecom

Na snímke Alexis Pinturault (uprostred) Marco Odermatt (vľavo) a Zan Kranjec

Lídri sezóny v tejto najtechnickejšej disciplíne už v záverečných pretekoch pôsobili tak, že jazdia tak trochu na pol plynu. Držiteľ malého glóbusu za celkový sezónny triumf v obrovskom slalome Rakúšan Marcel Hirscher skončil šiesty s mankom 1,74 a úradujúci majster sveta Nór Henrik Kristoffersen (+2,17) bol až jedenásty.
Dvadsaťsedemročný Pinturault si pripísal 23. triumf v pretekoch SP v kariére, jedenásty v obrovskom slalome. Pinturault má skvelý záver sezóny, na majstrovstvách sveta v Aare vybojoval zlato v alpskej kombinácii a bronz v obrovskom slalome.

Finále Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní – Soldeu – El Tarter (And.) – výsledky – sobota:

Obrovský slalom mužov (1. + 2. kolo): 1. Alexis Pinturault (Fr.) 2:13,06 min, 2. Marco Odermatt (Švaj.) +0,44 s, 3. Žan Kranjec (Slovin.) +1,03, 4. Manuel Feller (Rak.) +1,30, 5. Mathieu Faivre (Fr.) +1,39, 6. Marcel Hirscher (Rak.) +1,74.
Konečné poradie v hodnotení obrovského slalomu (po 9 pretekoch): 1. Marcel Hirscher (Rak.) 680 bodov – malý glóbus, 2. Henrik Kristoffersen (Nór.) 516, 3. Alexis Pinturault (Fr.) 469, 4. Žan Kranjec (Slovin.) 344, 5. Loic Meillard (Švaj.) 313, 5. Matts Olsson (Švéd.) 296.

Príspevok Pinturault vyhral posledný obrovský slalom sezóny, Hirscher na 6. mieste zobrazený najskôr Hlavné správy.