Cardiff 30. januára 2019 (HSP/Foto: TASR/AP-Miguel Morenatti)
 
Na základe vyšetrovania zmiznutia lietadla, v ktorom nad Lamanšským prielivom letel argentínsky futbalista Emiliano Sala, sa zistilo, že 59-ročný britský pilot Dave Ibbotson “nemal komerčnú licenciu a bojoval s dlhmi vo výške 18-tisíc libier”

Na snímke Emiliano Sala

Podľa webu sport.sk futbalový agent Willie Mckay dohadoval let so skúseným pilotom Davidom Hendersonom, ale nakoniec nezohrávalo “žiadnu úlohu to, aké sa vyberie lietadlo alebo pilot”. A tak sa nakoniec vybral britský pilot Dave Ibbotson.
Podľa zistení britského The Sun mal Ibbotson nie komerčnú, ale len súkromnú pilotnú licenciu britského súkromného pilota, ktorá mu umožňuje lietať medzi letiskami, pokiaľ nebude profitovať z akejkoľvek cesty. Vyšetrovatelia leteckej nehody skúmajú, či bol teda let prenajatý prostredníctvom Salovho agenta Marka McKaya legálny.
Ibbotson mal nesplatené dlhy vo výške viac ako 18-tisíc libier a okrem toho pracoval ako inštalatér. V čase havárie podliehal štyrom mimoriadnym rozsudkom miestnych súdov. Jeho známi o ňom vedeli, že na čiastočný úväzok vzal prácu pilota, keďže mal nalietaných tisíce hodín menej náročných letov pri prepravovaní parašutistov na zoskok.
Pred letom s futbalistom salom na Facebooku napísal, že sa cíti “trochu hrdzavý”, na čo ale jeden z jeho známych vraví: “Dave je skvelý pilot s tisíckami skúseností a ak povedal, že je hrdzavý, pravdepodobne žartoval. Vždy to urobil pre zábavu a počas dvadsiatich rokov som si nikdy neuvedomil, že by mu za lietanie niekto platil. A nikdy by ani nesadol do lietadla, ktoré by nezvládol.”
Iný však povedal: “Vždy som si myslel, že je lepší inštalatér ako pilot. Nikdy sme ho naozaj nepovažovali za pilota, bol to len človek, ktorý vyvážal parašutistov.
Salov agent Mark McKay údajne objednal Ibbotsona na pilotovanie Salovho lietadla z Cardiffu do Nantes a späť. Bol však jedným z troch alebo štyroch pilotov, ktorých McKay oslovoval v prípade letenia.
Sala údajne odmietol ponuku svojho nového klubu Cardiff City, aby použil nejaký komerčný let z Nantes po rozlúčke so svojimi bývalými spoluhráčmi. Sala ešte stihol poslať zvukové správy o “nepríjemnej jazde”, keď lietadlo zasiahlo nepriaznivé počasie v blízkosti Guernsey.
Odborníci sa domnievajú, že krídla lietadla typu Piper môžu zamrznúť v ľadových podmienkach a záchranné tímy už uviedli, že neexistuje žiadna nádej na nájdenie osôb nažive.
 
 
Príspevok Pilot zmiznutého lietadla futbalistu Salu nemal licenciu a mal dlhy, zistilo vyšetrovanie zobrazený najskôr Hlavné správy.