Londýn 30. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:Offstream News Twitter)

Pilot policajnej helikoptéry, ktorá sa v novembri 2013 zrútila na preplnený pub v škótskom meste Glasgow a zabila desať ľudí, „zariskoval“, keď sa rozhodol ignorovať päť upozornení na nízku hladinu paliva. Vyplýva to zo zistení, ktoré v stredu prinieslo vyšetrovanie nehody, informuje agentúra AFP

Na snímke zdemolovaný pub potom, čo sa naň zrútila helikoptéra

Pri páde helikoptéry zahynul jej pilot David Traill, dvaja ďalší členovia posádky a sedem zákazníkov pubu.

Podľa Craiga Turnbulla, ktorý viedol vyšetrovanie prípadu, niet pochýb o tom, že oba motory vrtuľníka Eurocopter EC135 zlyhali, keď došlo k vyprázdneniu hlavnej palivovej nádrže. Nehodu podľa tohto vyšetrovateľa spôsobilo, že pilot nedbal na postup, aký mal uplatniť v prípade nízkej hladiny paliva.

„Traill zariskoval v tom, že považoval upozornenia na nízku hladinu paliva za chybné,“ povedal Turnbull. „To bolo z jeho strany vedomé rozhodnutie. Rozhodnutie, ktoré malo fatálne dôsledky pre desiatich ľudí,“ dodal.

Policajný vrtuľník, ktorý Traill pilotoval, sa zrútil večer 29. novembra 2013 na strechu pubu Clutha v Glasgowe, kde v tom čase bolo približne 100 ľudí, pričom práve prebiehal koncert. Pri nehode prišlo o život desať ľudí a ďalších 31 utrpelo zranenia, uvádza stanica BBC.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj