Bratislava 15. marca 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)
 
Približne 4,45 milióna voličov si v sobotu môže na najbližších päť rokov vybrať hlavu štátu. V prvom kole volieb prezidenta SR sa bude dať hlasovať od 7:00 do 22:00 v 5 940 volebných okrskoch, teda volebných miestnostiach. Aj v obciach, kde sa starosta rozhodne otvoriť volebné miestnosti skôr, sa musí hlasovať do 22:00

Ilustračné foto

Podľa zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ak to miestne podmienky vyžadujú, môže starosta určiť začiatok hlasovania na skoršiu hodinu, najviac však o dve hodiny. Túto možnosť využijú v obci Lúčka v Sabinovskom okrese, kde sa volebné miestnosti otvoria o 6:00. Agentúru SITA o tom informovali z tlačového odboru ministerstva vnútra. Štatistický úrad priebežné výsledky z hlasovania zverejní na tradičných webstránkach http://volbysr.sk a http://www.statistics.sk. Postupne sa tu objavia údaje zo všetkých volebných okrskov a volebných okresov. Definitívne výsledky zverejní štatistický úrad na spomínaných webstránkach ihneď po ich schválení Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán (štátna volebná komisia) v nedeľu 17. marca.
Občania Slovenskej republiky si budúceho prezidenta môžu vybrať spomedzi 13 kandidátov. Na hlasovacom lístku však voliči nájdu 15 kandidátov, keďže z predvolebného boja odstúpili Róbert Mistrík a József Menyhárt. Voliči túto informáciu nájdu vo volebných miestnostiach aj za samotnou volebnou zástenou. Hlasovať za svojho favorita treba zakrúžkovaním poradového čísla pred jeho menom. Vyznačiť treba iba jedného kandidáta. Hlasovací lístok so zakrúžkovanými poradovými číslami viacerých kandidátov bude neplatných. Ak v prvom kole nezíska ani jeden z kandidátov nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, druhé kolo sa uskutoční o dva týždne, teda v sobotu 30. marca.
Voliť môže každý občan SR, ktorý v deň volieb dosiahne minimálne vek 18 rokov a zdržiava sa na území Slovenska. Hlasovať o budúcom prezidentovi poštou zo zahraničia sa nedá. Voliť pritom môžu občania s trvalým pobytom, ako aj občania bez trvalého pobytu na Slovensku, ak vo volebnej miestnosti predložia platný pas. Voliči s trvalým pobytom na Slovensku môžu využiť možnosť hlasovať v ľubovoľnej volebnej miestnosti na Slovensku, potrebujú si však na to vybaviť hlasovací preukaz. Osobne sa to dá najneskôr dnes v úradných hodinách obce. Zo všetkých približne 4,45 milióna voličov môže hlavu štátu voliť po prvý raz v živote 280-tisíc voličov a úplne prvé voľby to budú pre približne 17 500 voličov. Podľa zákona prekážkou práva voliť je zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodov ochrany verejného zdravia.
Voličom na prípadné otázky odpovedia pracovníci ministerstva vnútra na tradičnej volebnej telefonickej infolinke. Dnes je k dispozícii od 7:30 do 15:30 a v sobotu 16. marca od 7:30 do 22:00. Volať sa dá na bratislavské telefónne čísla 02/ 4859 2317, 02/ 4859 2312. Volebná infolinka je určená výhradne pre voličov a neposkytujú na nej informácie právnickým osobám, médiám, politickým subjektom či obciam.
Pokojný priebeh volieb, ochranu volebných miestností a sídiel volebných komisií zabezpečí polícia. Zároveň vyzýva verejnosť, aby akékoľvek poznatky o možnom narušení volieb okamžite oznámili na najbližšie policajné oddelenie alebo na bezplatné telefónne číslo 158.
Až do zatvorenia volebných miestností v sobotu o 22:00 platí informačné moratórium. Začalo platiť vo štvrtok 14. marca a trvá až do skončenia hlasovania. Počas moratória je zakázané zverejňovať informácie v prospech alebo neprospech kandidátov na prezidenta.
 
Príspevok Piate priame voľby prezidenta už v sobotu zobrazený najskôr Hlavné správy.