Kyjev 20. júna 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)
 
Európske, zaoceánske a ukrajinské média a politici stále strašia, že Rusko /aj kvôli Donecku a  Luhansku/ má napadnúť Ukrajinu. Žiadne konkrétne fakty sa, pochopiteľne, neuvádzajú. Ukrajinský prezident Petro Porošenko už oznámil aj presný dátum, kedy Rusko, podľa neho, napadne Ukrajinu. Tvrdí, že sa to stane hneď po tom, ako Rusko dokončí budovanie trate plynovodu Severný prúd 2.

Na snímke ukrajinský prezident Petro Porošenko

Petro Porošenko svoj odhad vysvetlil tým, že Rusko budovaním plynovodu prenasleduje niekoľko cieľov. Zavedením do prevádzky plynovodu Severný prúd 2 mieni, podľa neho, zrušiť dodávky plynu do Európy cez územie Ukrajiny a takto zbaviť Kyjev „tranzitných peňazí“. Keďže vyše spomínané „tranzitné peniaze“ Kyjev väčšinou využíva na udržiavanie armády, týmto Moskva, podľa Porošenka, chce oslabiť ukrajinskú armádu. A keďže ju oslabí, hneď napadne Ukrajinu. Ukrajinský prezident prízvukuje, že sa to stane hneď po dokončení budovania Severného prúdu 2.
Petro Porošenko prezradil, že v súčasnosti Kyjev vyvíja veľké úsilie, aby zabránil budovaniu tejto trate plynovodu. Vyhlásil, že Severný prúd 2 je čisto politický projekt, ktorý je určený iba na to, aby zbavil Ukrajinu zisku vo výške 3 miliárd dolárov ročne za tranzit ruského plynu. Petro Porošenko uviedol, že intenzívne rokuje s niektorými vedúcimi európskymi a zaoceánskymi politikmi, dokonca sa snaží vytvoriť špeciálnu skupinu štátov, ktorá bude bojovať o to, aby bol ruský projekt zastavený.
Svoje úvahy o ruskom útoku po dokončení budovania plynovodu Porošenko vysvetlil tak, že Vladimír Putin v súčasnosti nevydal podobný rozkaz iba preto, že sa obáva zastavenia práce celého systému dodávok plynu, kvôli čomu by Rusko mohlo stratiť 30 miliárd dolárov ročne. Prízvukoval, že v prípade uvedenia do prevádzky Severného prúdu 2 súčasný tranzitný plynovod cez Ukrajinu Kremeľ už nebude potrebovať a preto sa odhodlá na útok na Ukrajinu. Ako zdôraznil Petro Porošenko, Rusko zaútočí ihneď…
Ukrajinský prezident prezradil, že počíta so sankciami USA, ktoré Washington môže uvaliť na štáty, ktoré budú spolupracovať na projekte Severný prúd 2, a takto odradí tieto štáty od spolupráce s Ruskom a zabráni vybudovaniu tohto plynovodu. Podčiarkol, že „podpora USA napomôže Kyjevu ešte razantnejšie bojovať proti vybudovaniu plynovodu Severný prúd 2.“
Eugen Rusnák
 
Príspevok Petro Porošenko: „Rusko napadne Ukrajinu hneď po dokončení trate plynovodu Severný prúd 2“ zobrazený najskôr Hlavné správy.