Bratislava 9. februára 2019 (HSP/Strana/Foto:PZV)
 
Ukrajinský prezident Petro Porošenko na dnešnom fóre „Otvorený dialóg“ v Paláci športu v Kyjeve, oficiálne odštartoval svoju predvolebnú kampaň. Prezentoval svoj volebný program, v ktorom však voliči nenájdu nič nové. Za priority označil NATO a Brusel, mieni vytvoriť na Ukrajine hospodársky raj, bojovať proti „ruskému agresorovi“ a čoskoro dosiahnuť, aby sa Ukrajina stala členskou krajinou EÚ a NATO

Na snímke Petro Porošenko

„Otvorený dialóg“ v podaní Petra Porošenka však niektorí médiá označili za frašku, pretože na jeho predvolebné šou redaktorov niektorých novín, televíznych a rozhlasových staníc jednoducho nepustili. Bol to ďalší dôkaz, že na Ukrajine v súčasnosti panuje „demokracia, nezávislosť a sloboda médií a slova“.
Prekvapením v tejto slobodnej a demokratickej krajine bolo určite to, že na „Otvorený dialóg“ Petra Porošenka do Palácu športu nepustili ani novinárov z najväčšieho a najpopulárnejšieho ukrajinského denníku „Strana“ (“Krajina“) – redaktora Kirilla Malyševa a kameramana Vladislava Bovtruka. Ako uviedol denník „Strana“, týchto novinárov organizátori jednoducho odmietli akreditovať na fóre.

Na snímke Petro Porošenko

„Nie je to prvý prípad, keď novinárom z nášho denníku zabraňujú zúčastniť sa na podujatiach a stretnutiach s Petrom Porošenkom. Napríklad, 29. januára ich nepustili na fórum „Ot Krut po Brusel. Ideme svojou cestou“, v priebehu ktorého hlava štátu vyhlásil, že bude znova kandidovať. Vtedy našich novinárov „nenašli v zozname akreditovaných“, a to aj napriek tomu, že boli akreditovaní v súlade so všetkými pravidlami. Petro Porošenko je zatiaľ jediným prezidentským kandidátom, ktorý začal svoju predvolebnú kampaň tým, že na svoje podujatia nepúšťa novinárov,“ podčiarkol v dnešnom svojom článku denník „Strana“.
Svoj prejav Petro Porošenko v preplnenom Paláci Športu začal o 13.30. hod. miestneho času a hovoril na prekvapenie iba polhodiny. V úvode informoval prítomných, že Ukrajina je svetovým lídrom v exporte slnečnicového oleja, je na treťom mieste v exporte obilia a na desiatom v exporte mlieka. Prisľúbil celému obyvateľstvu Ukrajiny: „Tam, kde máme elektrinu, všade bude internet“, nespresnil však, kde všade na Ukrajine majú elektrinu…

Na snímke Palác Šport, kde prebiehal Porošenkov prejav

Prízvukoval, že iba úplne a plnoprávne členstvo Ukrajiny v Európskej únii a NATO bude definitívne garantovať bezpečnosť štátu, národnú bezpečnosť, slobodu a blahobyt. Je celkom možné, že prekvapil mnohých v Paláci športu a ešte viacerých za jeho bránami, keď vyhlásil, že Ukrajina už má krízu za sebou. Odvolával sa na to, že bola zapríčinená, ako podčiarkol, „hospodárskou agresiou a blokádou zo strany Ruska“. Akosi však pozabudol na to, že práve Kyjev prerušil vzťahy s Ruskom vo všetkých oblastiach, stále organizuje blokádu na jeho hraniciach a vyzýva, aby EÚ a USA uvaľovali nové a nové sankcie na Rusko.
Vyhlásil, že Ukrajina prechádza do útoku: „Útočiť bude v piatich smeroch – agropriemyselný komplex, IT-technológie, strojárenstvo, infraštruktúra a logistika a turizmus,“ informoval Petro Porošenko. V závere slávnostne oznámil, že kandiduje znova, všetci prítomní toto jeho vyhlásenie stretli búrlivým potleskom. Následne Petro Porošenko pozval na pódium svoju manželku Marinu a celá sála si zaspievala hymnu Ukrajiny. Pestrofarebné šou pokračovalo besedami Petra Porošenka s prítomnými na jeho predvolebnom mítingu.
Eugen Rusnák
Priebeh predvolebného mítingu si môžete pozrieť tu:

 

 
Príspevok Petro Porošenko oficiálne odštartoval svoju predvolebnú kampaň. Za priority označil NATO a Brusel zobrazený najskôr Hlavné správy.