Kyjev 17. septembra 2017 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)
 
Hlava ukrajinského štátu Petro Porošenko na tradičnej medzinárodnej Jaltskej konferencii, ktorá sa však z pochopiteľných dôvodov nekonala v Jalte, ale v Kyjeve, zasa prisľúbil návrat Krymu do zostavy Ukrajiny v priebehu roka a vyhlásil: „Som prezident mieru!“
Ukrajinský prezident petro Porošenko na tradičnej Jaltskej konferencii, ale nie na Kryme, ale v Kyjeve

„Na našom stretnutí v New Yorku s vysokými predstaviteľmi vlády Spojených štátov dúfam, že nepôjde iba o obranné zbrane, aj keď by sa tým výrazne zvýšila naša spoločná obrana. Nechceme na nikoho útočiť, je to pre našu obranu,“ podčiarkol ukrajinský prezident pripomínajúc, že onedlho odletí na návštevu USA.
Ukrajinský prezident petro Porošenko na tradičnej Jaltskej konferencii, ale nie na Kryme, ale v Kyjeve
Prízvukoval, že partneri Ukrajiny v Európe a v Spojených štátoch podporujú nasadenie  mierovej misie na celom území Donbasu. Napriek tomu zdôraznil, že chce mier: „Som prezident mieru, chceme mier,“ povedal a pripomenul: „Ešte prednedávnom Ukrajina balansovala medzi chaosom a neistotou, ale teraz, vďaka odporu Ukrajincov voči ruskej  agresii na Kryme a Donbase, sa situácia zmenila,“ dodal Petro Porošenko.
Prisľúbil (znova), že Ukrajine sa na budúci rok vráti Krym: „Uvidíme sa v Jalte budúci rok. Otvoríme si fľašu krymského vína. Nie sme bez šance. Všetko, čo nás nezničí, to nás naopak posilní. Táto Nietzscheho fráza celkom dobre  odráža to, čo sa v súčasnosti deje v geopolitike. Žijeme v novom svete,“ pripomenul ukrajinský prezident.
Ukrajinský prezident petro Porošenko na tradičnej Jaltskej konferencii, ale nie na Kryme, ale v Kyjeve
Petro Porošenko dôrazne prízvukoval, že Ukrajina sa bude aj naďalej pohybovať smerom k plnému členstvu v Európskej únii a NATO. „Myslím si, že historické miesto Ukrajiny je v rodine zjednotenej Európy a západnej transatlantickej aliancie. Naším poslaním je chrániť východné hranice európskej civilizácie a prispievať k európskej a globálnej bezpečnosti a byť motorom kontinentálneho hospodárstva“, zdôraznil Petro Porošenko.
Eugen Rusnák
Video si môžete pozrieť tu: