Kyjev 20. októbra 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Efrem Lukatsky)

Starý morský zákon je všeobecne známy: potkany, ako prvé, opúšťajú potápajúcu sa loď… Zvyčajne sa to týka aj ľudí, ktorí toho priveľa majú za ušami. Z toho alebo iného dôvodu, ale bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko a jeho ľudia balia kufre a potichu opúšťajú krajinu. Uvádzajú to viacerí domáci politici, analytici a médiá

Na snímke Petro Porošenko

Poukazujú na to, že niektorých blízkych spolupracovníkov exprezidenta už videli, ako odleteli do zahraničia, iní unáhlene balia kufre a, ako ironizujú niektorí domáci novinári, snažia sa odviezť so sebou obrovský majetok, „ktorý si zarobili čestnou, ťažkou a poctivou prácou…“ Novinári si všimli, že aj z „fazendy“ exprezidenta v elitnom mestečku Kozin v okolí Kyjeva na niekoľkých nákladných autách odviezli neznámy náklad. A nikto nevie kam…

„Niektoré zdroje tvrdia, že exprezident sa sťahuje zo svojho paláca na iné miesto. Ale reálna situácia je taká, že Petro Porošenko sa pripravuje na útek do zahraničia. Po sérii škandalóznych zatknutí niektorých politikov sa Porošenko  rozhodol zachrániť svoj majetok, obrazy a šperky,“ uvádza Telegram-kanál Rozviedčik.

Domáci novinári prizvukujú, že 18. októbra Ukrajinu opustil jeden z najbližších „priateľov a spolubojovníkov“ bývalého prezidenta a majiteľa Roshenu Igor Kononenko, ktorého v kriminálnych kruhoch volajú „Lysý“. Novinári uvádzajú menšiu pikantériu: Kononenka – „Lysého“, ktorý figuruje vo viacerých zločineckých kauzách, najprv zadržali na kyjevskom letisku Borispoľ na žiadosť Národného protikorupčného úradu Ukrajiny, ale potom ho „úspešne“ pustili a pokojne odletel do Istanbulu.

Túto epizódu popísal na svojej stránke v Telegrame aj domáci novinár a bývalý poslanec Sergej Leščenko, ktorý vyjadril veľkú nespokojnosť, že zločinca Kononenka pokojne nechali odletieť do zahraničia.

Menej šťastia mal ďalší blízky Porošenkov spolubojovník, expodpredseda Rady národnej bezpečnosti a obrany Oleg Gladkovský, nazývaný „šedý kardinál Petra Porošenka,“ ktorého novinári tvrdohlavo volajú podľa jeho bývalého mena – Oleg Svinarčuk. Tento politik sa asi domnieval, že známa osoba na Ukrajine, ktorá sa dostala do vysokej funkcie, nemôže mať priezvisko „po svini“ – Svinarčuk a vzal si dievčenské priezvisko matky a z Olega Svinarčuka sa stal Oleg Gladkovský. Ale novinári ho stále /hlavne kvôli jeho „poctivej činnosti“/ volajú Svinarčuk…

Práve tento Porošenkov priateľ mal smolu a polícia ho zadržala na letisku Borispoľ a nedovolila mu odletieť do zahraničia. Je zapletený do viacerých korupčných afér a je podozrievaný z rozkrádania štátneho majetku v podniku zbrojárskeho priemyslu Ukroboronprom.

Ukrajinskí novinári si všimli, že poslanec Petro Porošenko často lieta do Londýnu a podľa nich sa to netýka politických rokovaní: bývalý prezident sa snaží vybaviť si miesto pod slnkom v hmlistom a upršanom Londýne a postupne tam preváža aj svoj majetok. „Ex-garant sa snaží  vybaviť  si garancie bezpečnosti pre seba a svoju rodinu. Vo všeobecnosti Veľká Británia ochotne víta všetkých ľudí s veľkými peniazmi a príliš sa nezaujíma o ich pôvod.

Komplikácie nastanú o pár rokov, keď u dôverčivého „investora“ vzniknú problémy s vyšetrovacími orgánmi v jeho vlasti. Potom ho budú naháňať z oboch strán,“ podotýka na svojej facebookovej stránke bývalý poslanec Najvyššej rady Ukrajiny Alexander Oniščenko.

Väčšina novinárov a analytikov je predsa len presvedčených, že skôr či neskôr Petro Porošenko bude musieť utiecť z krajiny, pretože  sa prevalí väčšina z jeho káuz a zločinov a Generálna prokuratúra Ukrajiny bude musieť vydať naňho zatykač a poslať ho do vyšetrovacej väzby. Domáci „Nostradamovia“, prirodzene, nevedia, kto bude rýchlejší, Petro Porošenko, alebo vyšetrovacie orgány, a či bývalý prezident stihne, alebo nestihne utiecť do zahraničia.

Eugen Rusnák

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj