Chartúm/Praha/Bratislava 14. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:Screenshot:YouTube)
 
Má obrovský zmysel zaujímať sa o prenasledovaných kresťanov v Sudáne. Dokonca i Sudánci, ktorých v krajine počuť, sú tvrdo perzekvovaní. O to viac si situácia v tejto africkej krajine zaslúži našu pozornosť. V rozhovore pre TASR to uviedol český kresťanský humanitárny pracovník Petr Jašek, ktorý v sudánskom väzení strávil viac ako rok.

Na snímke Petr Jašek

“Ako rodina sme počas komunizmu zakúsili prenasledovanie zo strany ŠtB. Moji rodičia boli zatknutí a vypočúvaní. Po roku 1989 sme ako kresťania vnímali určitú povinnosť, že v čase, keď sme my slobodní, tak musíme podporiť kresťanov, ktorí sú aj dnes prenasledovaní,” vysvetlil Jašek jeden z dôvodov svojej angažovanosti v humanitárnom sektore.
Jaška zadržala sudánska tajná služba v Chartúme v decembri 2015. V tom čase pracoval pre medzinárodnú kresťanskú asociáciu. “Priniesol som (finančnú) pomoc pre jedného popáleného študenta, ktorý ju nutne potreboval. Tá pomoc bola potom prekrucovaná tajnou službou, že bola určená na nákup zbraní. Bol som obvinený ako špión a človek, ktorý má za cieľ zvrhnutie sudánskeho režimu.”
Za tieto dve obvinenia mu hrozil trest smrti. Po dlhom väznení a šesťmesačnom súdnom procese bol v januári 2017 odsúdený na doživotie, čo v Sudáne znamená 20 rokov.
V priebehu ďalšieho mesiaca ho vďaka mnohým diplomatickým snahám rôznych inštitúcií prepustili. Podľa Jaška mu pomohla “rozumná diplomacia” zo strany českých predstaviteľov a vtedajšieho ministra zahraničných vecí Lubomíra Zaorálka, ako aj zo strany osobitného vyslanca EÚ pre slobodu náboženstva vo svete Jána Figeľa. Jaškovi bola udelená prezidentská milosť a zároveň sudánsky prezident nariadil jeho okamžité prepustenie.
V jeho prepustení zohrala rolu aj aktivita Európskeho parlamentu a tiež organizácie CitizenGO, ktorá za Jaškovo oslobodenie a jeho sudánskych kolegov vyzbierala 423.000 podpisov.
Jašek zdôraznil, že česká diplomacia bola mylne uisťovaná sudánskou stranou, že ak nebude jeho prípad medializovaný, tak bude vyriešený v blízkom čase. “Asi po štyroch mesiacoch pochopili, že je to len vodenie za nos, že to nikam nevedie. Medializácia mi obrovským spôsobom pomohla. Tlak neustále silnel a odkaz bol taký jasný, že sudánska strana sa už nemohla tomu vyhnúť.”
Režim prezidenta Umara Bašíra, založený na tajnej službe, je dnes podľa Jaška zo strany medzinárodného spoločenstva pod väčším tlakom. “Medializovanie môjho prípadu paradoxne prispelo k tomu, že sa vie viac o prenasledovaní kresťanov. To povedomie im v budúcnosti môže nejakým praktickým spôsobom pomôcť,” myslí si český misionár.
V súčasnosti sa Jašek pomoci kresťanom venuje v inej rovine. Ako povedal, nechcená publicita ho ako humanitárneho pracovníka dostala na čierne zoznamy. Ale vďaka tomu, že sa jeho prípad stal známym, môže teraz ako predstaviteľ misijných organizácií viac informovať o prenasledovaní kresťanov vo svete.
 
Príspevok Petr Jašek, viac ako rok väznený v Sudáne: V čase, keď sme slobodní, musíme sa zaujímať o prenasledovaných kresťanov zobrazený najskôr Hlavné správy.